Za deň človek stráca asi 50 až 100 vlasov. Vtedy je ešte všetko v norme. Ak už však nachádzate nápadné pramienky svojej hrivy na umývadle, na gauči, na vankúši, na oblečení, o hrebeni ani nehovoriac – je to signál, že treba navštíviť kožného lekára. Pozhovára sa s vami a spoločne nájdete príčinu, prečo sa s vami vlasy začali lúčiť. Lekár pravdepodobne vyriekne ortieľ: máte alopéciu. Presne tak totiž znie odborný výraz pre padanie vlasov. Je odvodený z gréckeho slova „alopex“, čo znamená líška. Líška totiž pĺzne dvakrát do roka a aj človek stráca najviac vlasov dvakrát do roka – na jar a na jeseň.
Základná otázka: Prečo mi padajú?
Rednutie vlasov je fenomén, ktorý nemožno pripisovať iba jednému faktoru. Preto na vyliečenie tejto choroby nemáme len jeden čarovný liek. Chce to čas a disciplínu. V prvom rade si treba posvietiť na genetiku. Zamyslite sa nad tým, či podobný problém nemali vaši rodičia. Ak áno, nečudujte sa, že postihol aj vás. Počet vlasových cibuliek je daný – nezvýšite ho ani oholením hlavy či podstrihnutím vlasov. Za ďalšie známe faktory, ktoré spôsobujú vypadávanie, považujeme užívanie liekov, nedostatok vitamínov, kožné choroby, tvorbu lupín, vysoké horúčky, prísnu diétu, nadmernú duševnú záťaž, depresiu, tehotenstvo, dojčenie, pribúdajúci vek. A tak skôr než pristúpite k riešeniu problému, skúste sa zamyslieť nad svojím životným štýlom. Položte si zopár otázok: Stravujem sa zdravo? Prijímam dostatok bielkovín? Aké šampóny používam? Nepoškodzujem svoje vlasy „chemikáliami“?
Ako sa stravovať?
Pre vlasy sú najdôležitejšie výdatné, zdravé raňajky. Mali by obsahovať bielkoviny – nájdeme ich napríklad vo vajciach, kuracom mäse, rybách či sóji. Na obed je vhodné zaradiť k bielkovinám aj zeleninu a ovocie. Večera pre kvalitu vašich vlasov nie je až taká dôležitá. Doprajte si to, na čo máte chuť. Odporúčame vám jedlo bohaté na zinok a selén, vitamíny skupiny B, ovsené vločky, tekvicové a slnečnicové semiačka a pite žihľavový čaj. Jedálny lístok obohaťte o tobolky podporujúce rast vlasov a nechtov.
Posvieťte si na šampóny
Zabudnite na prípravky plné agresívnych zložiek, ktoré slúžia na to, aby vašu hrivu „navoňali“ a dodali jej „umelý“ lesk – aj tak vydrží iba chvíľu a v skutočnosti ich len viac vysuší. Takisto upustite od stylingových prípravkov, hrivu nesmierne zaťažujú. Vyberajte si z radov šampónov určených pre váš typ problematických vlasov, teda na jemné, vekom oslabené, poškodené či suché. Čo je však dôležité, šampón by nemal vyživiť len vlas, ale hlavne vlasovú cibuľku, z ktorej vyrastá. V lekárni nájdete bohatú ponuku šampónov na vyživenie pokožky hlavy. Sú naozaj šetrné a neobsahujú veľa zložiek, teda vlasy zbytočne nezaťažujú. Dobré sú produkty, ktoré obsahujú kofeín, sójové fytoflavonoidy dodávajúce vlasom energiu. Tiež sú bohaté na zinok – najdôležitejší stopový prvok pre vlasy, a na výťažok z bieleho čaju – čo je známy antioxidant. Nemal by chýbať ani niacín na podporu krvného obehu pokožky hlavy. Zaujímajte sa preto o zloženie vlasových prípravkov.
Najväčšia záťaž
Ženy spozorujú prvé príznaky nadmerného padania vlasov najmä po tridsiatke. Vlasy sú jemnejšie, citlivejšie a rastú pomalšie. Aj v období menopauzy výrazne ubúda ženský hormón estrogén, ktorý už nemá silu chrániť vlasy tak ako kedysi. A čo mladšie ženy s týmto problémom? Veľa z nich si poškodzuje vlasy vedome – častým farbením, najmä zosvetľovaním či melírovaním, nadpájaním pramienkov, žehlením, kulmovaním, trvalou onduláciou. Škodí im tiež zväzovanie do chvosta tenkou gumičkou. Vašu korunu krásy nepoteší ani chlórová voda pri návšteve plavárne či ultrafialové žiarenie v soláriu. Tieto faktory taktiež výrazne poškodzujú vlasovú štruktúru. Používajte hrebeň so širokými zubami, nie taký, čo má ostré špičky. Vyhýbajte sa fénovaniu veľkým oblúkom, pozor na žehlenie vlasov. Nemyslite si, že budú menej padať, ak ich nekompromisne ostriháte. Podstrihnutie vás síce zbaví zničených suchých končekov – účes bude na pohľad krajší, hriva bude vyzerať zdravšie, ale pripomíname vám, že strihanie ani holenie vlasov nemá vplyv na ich rýchlejší rast.
Umývací rituál
Šampón na vlasoch nechajte pôsobiť asi 3 minúty, aby účinné látky stihli preniknúť ku korienkom vlasov a splnili tak svoj účel – zabojovali proti ich vypadávaniu. Navyknite si na pravidelnú masáž hlavy. Končekmi prstov jemne masírujte korienky vlasov. Živiny sa lepšie vstrebú, pokožka sa prekrví. Na tento účel sú výborné i prírodné oleje alebo vlasové tonikum. Zadovážiť si môžete masážnu pomôcku na hlavu, skúste ju použiť napríklad pri sledovaní televízie. Presvedčíte sa, že je to veľmi príjemná a účinná procedúra!