Tučné jedlo, nedostatok tekutín a pohybu – to sú hlavné príčiny vzniku obličkových kameňov a v extrémnych prípadoch aj ľadvinovej koliky. Ak sa takým jedlom napchávate denne a navyše sa nezdvihnete zo stoličky, vedzte, že nejaké tie zatvrdnuté kamienky už vo vašom tele môžu existovať. Že vy nič necítite a je vám fajn? Nečudo, pretože usadeniny v obličkách väčšinou dlhú dobu nespôsobujú vôbec žiadne problémy, zato však vedia nárazovo „vybuchnúť“ ako taká časovaná bomba! Často celé mesiace, ba až roky driemu, než sú náhle vyplavené a zaseknú sa v močových cestách. A potom nastávajú problémy.
Sú záhadou
Prečo z určitej látky v moči vznikne v obličkách kameň, zatiaľ lekári neobjasnili. Čo je zatiaľ isté, tak to je jedine to, že okrem životného štýlu hrajú hlavnú rolu pri ich vzniku dedičné predispozície, poruchy látkovej výmeny a niektoré druhy liekov. Ďalšími príčinami môžu byť chronické infekcie močových ciest alebo zvýšená funkcia štítnej žľazy. Keď sa kamene vyplavia z obličiek, zaseknú sa v obličkovej panvičke alebo v močových cestách. V dôsledku toho nemôžu byť z daného orgánu odvádzané tekutiny. Podľa veľkosti a polohy kameňov tak dochádza k viac či menej bolestivej blokáde. V najhorších prípadoch dôjde k obličkovej kolike. Tá dáva o sebe vedieť obrovskými kŕčovitými bolesťami a postihnutý môže dokonca strácať vedomie.
Vyrieši to operácia?
Nie vždy je však nutné vybrať ich tým, že budete musieť ísť pod nože. Malé kamene – do 5 mm v 80 % prípadoch zmiznú prirodzenou cestou. Podľa presnej diagnózy stanovenej z močových a krvných testov a po odznení prípadnej koliky je najlepšie ešte vyčkať. V tomto čase je obzvlášť dôležitá pravidelná lekárska kontrola. Aj drobné kamienky totiž môžu niekedy vyvolať závažné komplikácie, ako napríklad zlyhanie obličiek. Rozhodujúcu úlohu hrá, či sa kameň ešte nachádza v takzvanom panvičkovom systéme obličky, alebo už ustúpil do močovodu. Pri väčších kameňoch, do veľkosti 2 cm, sa osvedčilo rozbiť ich rázovými vlnami. Potom sú bez problémov po menších kúskoch vyplavené z močovodu. Rázová vlna je namierená len na kameň. Okolité tkanivo zostáva nepoškodené. Ďalšou možnosťou liečby je endoskopický zákrok. Pri ňom lekár zavedie močovou trubicou a mechúrom do močovodu alebo obličky optický prístroj. Vďaka tomu potom môže presnejšie rozbiť kameň laserom, rázovou vlnou, alebo ultrazvukom.
Nečakajte!
Ak trpíte opakovanými ťažkosťami, mali by ste si nechať kamene analyzovať. Podľa výsledkov sa potom prikročí k určitým opatreniam. Napríklad je nevyhnutné obmedziť konzumáciu s vysokým obsahom vápnika. Platí to aj pre močopudné potraviny. Odporúča sa jesť banány, obilné výrobky, zeleninu (s výnimkou tej, ktorá odvádza vodu z tela, ako napríklad cuketa) a ďalšie potraviny bohaté na horčík. Tie preukázateľne pôsobia proti tvorbe obličkových kameňov.
Vedeli ste, že…
Obličkové kamene nie sú žiadnym novým ochorením? Boli nájdené v telách egyptských múmií starých takmer 5-tisíc rokov.
Zapamätajte si!
Pri zlyhávajúcich obličkách sa hromadia toxické látky v organizme a zvyšuje krvný tlak! Myslite na to v prípade, ak vám je dlhodobo zle, no napriek tomu lekári nevedia prísť na to, z čoho. Nadhoďte im preto tému „obličky“.