Až 4 z 5 ľudí sa počas svojho aktívneho sexuálneho života stretne HPV vírusom, v populácii je už bežne rozšírený.
Na rakovinu krčka maternice, ktorá sa spája s HPV vírusom, u nás ročne ochorie až 600 žien a až jedna tretina z nich aj zomrie.
Každé dva dni sa na Slovensku objaví až 5 nových prípadov rakoviny súvisiacej s HPV infekciou.
Každý deň u nás 1 človek zomrie na niektoré z týchto onkologických ochorení!
Ročne zaznamenáme až 900 novo diagnostikovaných prípadov HPV súvisiacich rakovín.1
Ide o rakovinu krčka maternice (99% prípadov súvisí s HPV vírusom), penisu (47% suvisí s HPV), vagíny (70% súvisí s HPV), konečníka (84% súvisí s HPV, vulvy (44 % súvisí s HPV), ústnej dutiny (23 % súvisí s HPV) a nosohltanu (35 % súvisí s HPV).2
HPV sa prenáša najmä pohlavným stykom a počas svojho života sa s ním opakovane stretne až 80 % sexuálne aktívnej populácie. Týka sa to rovnako žien, ako aj mužov. V prípade približne 20 % infikovaných môže nákaza onkogénnymi typmi HPV prepuknúť do zdravie ohrozujúceho alebo smrteľného ochorenia.3
HPV spôsobuje aj nádory u mužov, napr. rakovinu konečníka. V prípade tohto typu rakoviny neexistuje žiadny skríningový program, ktorý by problém včas odhalil a výskyt tohto ochorenia stúpa. HPV stojí aj za nezhubnými, ale často úpornými genitálnymi bradavicami, ktoré môžu ovplyvniť nielen jeho fyzické zdravie, ale môžu tiež priniesť psychické a sociálne problémy.
Očkovaný chlapec navyše predstavuje nižšie riziko prenosu HPV pre svoju partnerku.
Štatistiky hovoria, že mladí ľudia dnes začínajú sexuálne žiť skôr ako v minulosti.
Riziko infekcie HPV je preto aktuálne už v skorej puberte. Ak chcete znížiť riziko vážnych zdravotných komplikácií, ktoré HPV môže spôsobiť, dajte svoje dieťa zaočkovať ešte skôr, ako začne byť sexuálne aktívne. Očkovanie sa týka chlapcov rovnako ako dievčat a je vhodné od 9 rokov.
Prezidentka NIE RAKOVINE Jana Španková tvrdí, že ochrana tínedžerov pred infekciou HPV by mala byť komplexná. „Rodičia by mali mať možnosť ochrániť svoje dcéry a synov pred infekciou HPV už v tínedžerskom veku čo najúčinnejšie. Spolu s moderným skríningom rakoviny krčka maternice klesol počet prípadov tohto ochorenia o viac ako 80 percent a tiež počet prípadov iných onkologických ochorení súvisiacich s HPV.“
1. ECIS – European Cancer Information System, 2020.
2. Doorbar J et al. Rev Med Virol. 2015;25(1):2-23.
3. S MZ SR 7/11/2019; Národný portál zdravia.
Článok podporený spoločnosťou Merck Sharp & Dohme Corp. SK-GSL-00084. Foto: NIE RAKOVINE, o.z.