Pôvabný kvitnúci ker pochádzajúci z Balkánu, ktorý sa postupne stal neoddeliteľnou súčasťou európskych vidieckych záhrad – to je orgován obyčajný (Syringa vulgaris). Vo Francúzsku, Anglicku a Nemecku boli vyšľachtené prvé hybridy orgovánu s pestrými farbami kvetov. V súčasnosti záhradníctva ponúkajú orgovány so svetloružovými, bielymi alebo purpurovočervenými kvetmi a z pôvodnej fialovej farby existuje mnoho odtieňov. V bohatej ponuke možno nájsť dokonca aj odrody s bledožltými a svetlomodrými kvetmi.
Orgován kraľuje vrcholu jari a otvára sezónu intenzívnych vôní – či už ako solitérny stromček, ker, alebo v kvitnúcom živom plote. Spravidla od mája sa rozvíjajú jeho malé guľovité puky, a kvety následne presýtia vzduch svojou výraznou vôňou. Obzvlášť žiadané sú napríklad plnokveté odrody alebo odrody, ktorých kvety sú akoby orámované svetlým lemom. Obľube sa teší aj Preston – hybridy s nezvyčajne dlhými konárikmi, ktoré kvitnú o niečo neskôr. Mnohé odrody sa zdajú dvojfarebné, pretože ich puky majú inú farbu ako kvety. Vzniká tak dojem veselej hry farieb. Za miesto na výslní sa orgován odvďačí bohatým kvitnutím; s polotieňom sa však tiež dokáže vyrovnať.
Orgován vždy po odkvitnutí zrežte
Táto drevina dorastajúca do výšky až 6 metrov nemá žiadne zvláštne nároky. Vystačí si s normálnou priepustnou záhradnou pôdou. Vyvarovať by ste sa mali len zhutnenej alebo premokrenej pôdy. Pestovatelia si túto bohato kvitnúcu drevinu cenia aj preto, lebo takmer netrpí chorobami a nenapádajú ju škodce. Ak predsa len dôjde k napadnutiu múčnatkou, odporúča sa na jeseň zhrabať opadané lístie a spáliť ho. Menšie odrody ako „Tinkerbell“ alebo „Palibin“ možno s úspechom pestovať aj vo veľkých nádobách na balkónoch alebo terasách. Orgován patrí ku kríkom, ktoré veľmi dobre znášajú rez. Spätný rez sa robí každoročne, aby sa drevina zbytočne nevysiľovala tvorbou semien, ale založila dostatok kvetných pukov na nasledujúci rok. Ak rez vykonáte až na jeseň, odstránite aj založené kvetné puky. Optimálna doba pre rez orgovánu preto nastáva asi týždeň po odkvitnutí všetkých konárov. Každý výhon odrežte pod kvetenstvom tak, aby na ňom zostali dva nepoškodené páry postranných púčikov. Potom rastlinu prihnojte a zaistite dostatočnú závlahu, aby mohla vytvoriť nové silné výhony. Staršie kríky alebo stromčeky, ktorých koruny rednú, môžete po odkvitnutí zrezať silnejšie, aby ste podporili ich ochotu kvitnúť.