Za normálnych okolností dozreje každý mesiac vo vaječníku jedno vajíčko, ktoré sa počas ovulácie uvoľní z vaječníka do dutiny malej panvy, odkiaľ ho zachytí vajíčkovod.
Vo vajíčkovode dochádza k oplodneniu vajíčka spermiami a takto oplodnené vajíčko (včasné embryo) následne vajíčkovod prepraví do maternice. Približne na šiesty deň po oplodnení sa embryo uhniezdi v dutine maternice a ďalej sa tam vyvíja a rastie.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o jednoduchý proces. Pravdou však je, že je veľmi komplikovane riadený a jeho správny priebeh závisí od súhry viacerých orgánov – hypotalamu a hypofýzy v mozgu, vaječníkov, vajíčkovodov a maternice. Po ovulácii je vajíčko 24 hodín pripravené na oplodnenie. Ak počas tohto času nedôjde k jeho oplodneniu, odumiera a k otehotneniu v danom cykle už nemôže dôjsť.
Schopnosť spermií prežívať vo vajíčkovodoch ženy po nechránenom pohlavnom styku je však výrazne variabilná. Pri normálnych parametroch spermiogramu by spermie mali byť schopné prežívať vo vajíčkovodoch aspoň 3 dni, niekedy to však môže byť až 7 dní.
Stále však platí, že žena môže otehotnieť len v čase ovulácie (čo je teda ten jeden deň, keď sa vajíčko dostáva do vajíčkovodu. Tam by na neho mali čakať nedočkavé spermie). Na druhej strane je však potrebné uvedomiť si, že ženské telo nie je stroj a žena nemusí mať ovuláciu vždy v ten istý deň. Dokonca aj úplne zdravá žena nemusí ovulovať každý mesiac – takéto menštruačné cykly potom nazývame anovulačné.
Ako zistíte, že ovulujete?
Na zistenie ovulácie existuje niekoľko domácich metód, ktoré sú popísané nižšie. Treba mať na pamäti, že ide o metódy naozaj orientačné. Ak si nie ste istá, že u vás ovulácia prebieha, poraďte sa so svojím gynekológom.
Výpočet zo zvyčajnej dĺžky cyklu
Ide o najjednoduchšiu metódu, ktorá vychádza z faktu, že obdobie medzi ovuláciou a začiatkom ďalšej menštruácie trvá zhruba 14 dní. Tento výpočet je vhodný len pre ženy, ktoré majú pravidelný cyklus. Ak od dátumu očakávanej menštruácie odpočítate 14 dní, dostanete sa k dátumu, keď s najväčšou pravdepodobnosťou dôjde k ovulácii.
Ak má žena 28-dňový menštruačný cyklus, tak k ovulácii – uvoľneniu vajíčka z vaječníka, dochádza približne 14. deň od začiatku menštruačného krvácania. Ak má cyklus dlhší, k ovulácii dochádza neskôr (pri 35-dňovom cykle je ovulácia 21. deň cyklu). Ak je naopak cyklus kratší, žena ovuluje skôr ako 14. deň cyklu (pri 21-dňovom cykle dochádza k ovulácii už na 7. deň cyklu).
Sledovanie hlienu krčka maternice
V čase, keď ste najplodnejšia, sa mení charakter hlienu, ktorý vylučuje krčok maternice a vy ho spozorujete ako výtok. Keď ovulujete, výtok je redší, priehľadný a tvorí sa vo väčšom množstve. Hneď po ovulácii zhustne a má až bielu farbu.
Meranie bazálnej teploty
Bazálna teplota je teplota tela, ktorá je nameraná ihneď po prebudení a po ovulácii sa zvýši až o 0,5 °C. Zvýšená potom ostane až do ďalšej menštruácie, prípadne počas celého tehotenstva.
Ovulačné testy
Ovulačné testy, ktoré si môžete kúpiť v každej lekárni či dokonca drogérii, zisťujú v moči prítomnosť takzvaného luteinizačného hormónu, ktorý má na svedomí spustenie ovulácie. Ich najväčšia výhoda spočíva v tom, že vás na ovuláciu pripravia vopred, pretože tento hormón sa vo väčšom množstve tvorí už 12 až 36 hodín pred ovuláciou.
Stanovenie ovulácie u gynekológa
Najpresnejšou metódou stanovenia ovulácie je jej potvrdenie ultrazvukom a stanovením hormónov z krvi. Pred očakávanou ovuláciou vám gynekológ urobí ultrazvukové vyšetrenie, tzv. folikulometriu, pri ktorom zmeria veľkosť dozrievajúceho folikulu na vaječníku a dokonca vám môže s pomerne veľkou presnosťou povedať, kedy možno očakávať ovuláciu.
Približne 7 dní po ovulácii vám zase vie stanovením koncentrácie progesterónu v krvi povedať, či ovulácia prebehla správne a či sú hodnoty progesterónu dostatočné na otehotnenie.
Čo je najdôležitejšie?
Najdôležitejšie však je uvedomiť si jednu vec. Ak chce žena otehotnieť, musí byť hlavne v pohode a pokoji.
Pravidelné meranie bazálnej teploty a opakované vyšetrovanie ovulačných testov začne byť po určitej dobe veľmi stresujúcim faktorom. Tento stres sa po čase môže prenášať aj na partnera a negatívne vplývať na váš vzťah. Vzhľadom na to, že ovulácia nie je nastavená ako budík a aj u zdravej ženy môže varírovať pomerne v širokom rozmedzí. Odborníci na reprodukčnú medicínu neodporúčajú sledovanie ovulácie a časovanie pohlavného styku na stred cyklu. Správna snaha o bábätko znamená nechránený pohlavný styk raz za 2 – 3 dni počas celého mesiaca. Tak zabezpečíte, že máte šancu na otehotnenie naozaj aj v prípade, ak je ovulácia posunutá. Jednorazovo otestovať, či ovulácia prebieha a vyšetriť parametre spermiogramu u partnera by však mala byť samozrejmosťou.
Ak sa napriek tomu neviete dopracovať k dvom čiarkam na tehotenskom teste, kedykoľvek sa obráťte na Centrum pre asistovanú reprodukciu Gyncare. Nielenže vám pomôžu zistiť dôvod toho, prečo sa vám stále nedarí otehotnieť, ale tento problém vám pomôžu i vyriešiť.