Jesť či nejesť mäso? To je otázka, na ktorú má každý svoj názor. Jedni sú zásadne proti z morálneho, osobného alebo zdravotného hľadiska, pričom druhí si bez neho nevedia predstaviť život, či už kvôli jeho chuti alebo nutričným hodnotám. Je síce pravda, že mäso a živočíšne produkty obsahujú zdraviu prospešné látky, ale za zmienku stojí aj fakt, že správne vyvážená vegetariánska alebo vegánska strava prináša so sebou niekoľko zdravotných benefitov:
- nižšie hladiny cholesterolu,
- zníženie krvného tlaku,
- nižší príjem nasýtených tukov,
- znížené riziko cukrovky 2. typu, srdcových chorôb a niektorých druhov rakoviny,
- úprava telesnej hmotnosti.
Byť vegetariánom znamená viac, ako len povedať mäsu nie
Rovnako ako všetci, aj vegetariáni musia byť opatrní pri konzumácii potravín. Mnoho vegetariánov žije v presvedčení, že stačí vylúčiť z jedálnička mäso alebo živočíšne výrobky a o zdravie majú postarané. Nie je to tak celkom pravda, práve naopak, v dôsledku vylúčenia mäsa zo stravy sa poniektorí uchýlia k zvýšenej konzumácii cukru, rafinovanej múky či spracovaných potravín.
Ak sa rozhodnete byť vegetariánmi alebo vegánmi, musíte sa uistiť, že vaša strava obsahuje všetky základné živiny:
Železo
Vegetariánska a vegánska strava má vo všeobecnosti vysoký obsah železa z rastlinných potravín. Avšak treba pripomenúť, že železo z rastlinných zdrojov sa vstrebáva ťažšie ako železo z mäsa. Dobrými zdrojmi železa, ktoré sú vhodné pre vegetariánov a vegánov, sú obilniny obohatené o železo, celozrnné potraviny, strukoviny, tofu, zelená listová zelenina či sušené ovocie. Kombinácia týchto potravín s potravinami s vysokým obsahom vitamínu C (napr. pomaranče, brokolica) pomôže vášmu telu vstrebávať železo.
Bielkoviny
Dôležitou živinou pre takmer každú časť tela sú bielkoviny. Udržuje našu pokožku, kosti, svaly a orgány zdravé. Spoľahlivým zdrojom bielkovín sú vajcia, orechy, arašidové maslo, semená, ryža, fazuľa, kukurica i tofu a sójové mlieko.
Vápnik
Vápnik je potrebný pre silné kosti a zuby. Primárnym zdrojom vápnika sú pre mnohých ľudí mliečne výrobky. V prípade vegánskej stravy môžete konzumovať sójové bôby, mandle, para orechy, strukoviny, tofu či tmavú listovú zeleninu.
Vitamín D
Vitamín D rovnako zohráva dôležitú úlohu v zdraví kostí. Pomáha telu vstrebávať vápnik a podporuje rast kostí. Existuje iba málo potravín, ktoré obsahujú významné množstvo vitamínu D. V strave väčšiny ľudí je len veľmi málo tohto vitamínu, pokiaľ nejedia mastné ryby, vajcia, pečeň. Obohatené nízkotučné mlieko je ďalším zdrojom vitamínu D, ale je prítomné v malom množstve. Vegáni môžu zvýšiť svoju šancu vyhnúť sa nedostatku „déčka“ konzumáciou sójového mlieka a obilnín.
Vitamín B12
Vitamín B12 pomáha vytvárať červené krvinky a zabraňuje anémii. Vegáni sú vystavení riziku nedostatku vitamínu B12, pretože sa vyskytujú iba v živočíšnych výrobkoch, mliečnych produktoch a vajciach. Existujú však vegánske jedlá, napr. sójové nápoje a niektoré vegetariánske klobásy a hamburgery. Často sa za zdroj B12 považujú huby, tempeh či morské riasy. Ak ale hrozí nedostatok tohto vitamínu, odporúča sa užívať výživové doplnky s B12. Absorpcia vitamínu B12 s pribúdajúcim vekom klesá, takže doplnky môžu byť potrebné aj u starších vegetariánov.
Zinok
Zinok je životne dôležitý pre náš imunitný systém. Dobrým zdrojom zinku sú orechy, tofu, miso, strukoviny, pšeničné klíčky, celozrnné potraviny či niektoré druhy syrov.
Ak sú vaše pohnútky akékoľvek a ste skalopevne rozhodnutí prestať jesť mäso, prajeme vám veľa šťastia a vždy pestrú stravu na tanieri. Pamätajte, že vysokokvalitné potraviny s výživnými látkami sú to, čo vaše telo potrebuje za každých okolností, aj keď s vegetariánstvom seknete. 🙂