Slnečný úpal dostanete, keď vám na pláži praží na hlavu slnko. Tepelný úpal vás však môže postihnúť kdekoľvek, stačí, že sa ocitnete v zavretom priestore bez vetrania či klimatizácie, kde je vysoká teplota – napríklad v aute alebo v saune.
K hlavným príznakom úpalu patrí potenie, podráždenie, horúca pokožka, bolesti hlavy, závraty, pocity na vracanie, búšenie srdca, problémy s dýchaním, svalové kŕče. Neskôr je už koža suchá, horúca a nepotí sa. Teplota tela môže vystúpiť na 40 stupňov a viac. Postupne nastáva strata vedomia.
Základom prvej pomoci je dostať postihnutého preč z teplého prostredia, niekam do tieňa alebo klimatizovanej miestnosti a treba ho začať ochladzovať. Pomôžu vlažné zábaly a podávanie tekutín v malých dávkach. Teplotu tela nemôžeme znižovať rýchlo, inak by mohla nastať porucha cirkulácie krvi. Ochladzovať treba pomaly, postupne. A vždy treba volať rýchlu lekársku pomoc.
Keď je vonku príliš horúco, treba si dať pozor aj na fyzickú aktivitu – neodporúča sa robiť v záhrade ani športovať. Telo vtedy totiž produkuje viac tepla a tiež môže nastať prehriatie.
Keď sa chcete vyhnúť prehriatiu, základ je dodržiavať v lete pitný režim, znížiť fyzickú aktivitu na minimum a ochladzovať sa napríklad vlažnými sprchami.