Tuky sú predovšetkým hlavnou energetickou rezervou, no plnia i mnohé metabolické funkcie. „Pri príjme tukov by sme mali rešpektovať takzvané tretinové pravidlo,“ uvádza odborníčka na zdravú výživu, doktorka Alžbeta Béderová a dodáva: „To znamená, že tretinu príjmu tukov by mali tvoriť nasýtené mastné kyseliny (živočíšne tuky), tretinu mononenasýtené (rastlinné oleje) a tretinu zas polynenasýtené mastné kyseliny ako napríklad rybí tuk.“ Stredoeurópania celkovo nekonzumujú dostatok rybieho mäsa. Nedostatočným zastúpením rýb znižujeme príjem omega-3 mastných kyselín, čím vytvárame v príjme tukov nerovnováhu. Zdrojom omega-3 však je nielen rybí tuk, ale aj repkový olej. Práve ten má v sebe navyše ideálny pomer omega-6  a omega-3 mastných kyselín (2 : 1). Zloženie našej stravy bežne posúva tento pomer až na hranicu 30 : 1. „Je to spôsobené nepriaznivými trendmi vo výžive, ale aj výraznou preferenciou slnečnicového oleja,“ upozorňuje odborníčka.

Načo sú potrebné známe omega-3?

Omega-3 mastné kyseliny sú základnou stavebnou jednotkou srdca, mozgu, sietnice. Znižujú riziko srdcovo-cievnych ochorení, regenerujú cievny epitel. Aktivujú mozgovú činnosť, schopnosť sústrediť sa. Tlmia degeneráciu a starnutie buniek. Stimulujú imunitný systém a pôsobia antidepresívne.

Dôležitý je vhodný výber

Rastlinné oleje môžu byť skvelým distribútorom tukov, pomáhajú pri ich spracovaní i trávení. Preto je dôležitý aj správny výber rastlinného oleja. Až 75 percent Slovákov preferuje slnečnicový a olivový olej, no nerozlišujú, na aký typ kuchyne je ktorý najvhodnejší. Na studenú kuchyňu je najlepší panenský olivový olej. Do šalátov je vhodný aj repkový, slnečnicový či sójový olej. Naopak, na použite v studenej kuchyni sa nehodí bravčová masť, ghí, palmový ani kokosový olej. Na tepelnú úpravu jedál je výborný repkový olej. Má lepšiu odolnosť voči ohrevu a ani pri vysokej teplote nestráca svoje kvality. Repkový olej má antioxidačné vlastnosti a obsahuje účinný vitamín E. Na varenie sa hodí kokosový, palmový a rafinovaný olivový olej. Vhodné sú aj slnečnicový, sójový olej, bravčová masť a ghí.

 

Vedeli ste?

V čase vojnovej potravinovej núdze sa rozšírilo používanie repky pre potravinárske účely. Vtedajší olej však obsahoval približne 45 % kyseliny erukovej. V štúdiách na zvieratách pri vysokom príjme kyseliny erukovej dochádzalo k negatívnym zmenám srdcového svalu. Šľachtením v Európe a Kanade bol už v 70. rokoch obsah tejto mastnej kyseliny postupne znížený až na zlomok pôvodné-ho obsahu. U súčasných odrôd repky nesmie byť obsah kyseliny erukovej vyšší ako 2 %. Reálne sa však pohybuje na úrovni niekoľkých desatín percenta, často pod hranicou detekcie bežných analytických metód. Nech už sa stretnete s pojmami bezeruková či nízkoeruková odroda repky, ide vždy prakticky o to isté. Dnešný repkový olej je vďaka vyšľachteným odrodám repky úplne bezpečný!

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.