Základom starostlivosti o ústnu dutinu je správna hygiena. O správnej technike čistenia zubov vás najlepšie poučí zubná hygienička, ale stručne povedané – pomocou jemnej kefky treba krúživými pohybmi stierať zub za zubom a čistenie dokončiť medzizubnými kefkami a niťou.
Zákerný povlak
Na zuboch sa stále tvorí zo zvyškov jedla povlak, v ktorom sa výborne darí mikroorganizmom, ktoré spôsobujú zápaly a kazy. Práve toto je ten zákerný plak, ktorý by ste si mali aspoň dvakrát denne zo zubov dôkladne, ale šetrne zotrieť. Povlak, ktorý tam ostane, časom stvrdne a stane sa základom pre vznik zubného kameňa. Ten čoraz viac dráždi ďasná a vzniká zápal, ktorý po čase naruší ukotvenie zuba v ďasne. Výsledkom je obávaná parodontitída.
Vznik kazu
Kazy vznikajú tam, kde sa pôsobením baktérií v povlaku oslabí zubná sklovina, pretože sa z nej vyplavujú minerály. Najprv sa vytvorí priehlbina a pod ňou dutina, ktorú treba vyčistiť a vyplniť plombou. Niektoré stomatologické ambulancie sú už dnes vybavené špeciálnymi prístrojmi, ktoré dokážu odhaliť kaz už v čase, keď ho ešte na zube nevidieť. Postihnuté miesto sa opakovane ošetrí „lakom“, ktorý sklovinu spevní a zabráni vzniku kazu.
Zápal zuba
Ak sa kaz včas neošetrí, vznikne v zubnej dreni zápal, ktorý sa zvyčajne ohlási silnou bolesťou. To preto, lebo mäkké tkanivo v dutine zuba (vrátane koreňových kanálikov) je plné nielen ciev zásobujúcich ho, ale i nervových zakončení. Jednou z možností je zub vytrhnúť, ale lekár sa väčšinou snaží zachovať ho v ďasne i za cenu, že nerv odstráni a zub umŕtvi. Liečenie je nepríjemné, lebo treba vybrať všetko napadnuté tkanivo, prečistiť kanáliky a vyliečiť zápal. Keď sa to podarí, zub môže ešte dobre slúžiť.
Keď zabolí
Príčinou zápalu okostice býva často vačok, ktorý sa vytvorí pri koreni zuba. Zápal sprevádzajú začervenané, opuchnuté ďasná, zuby sú veľmi citlivé a niekedy sa medzi nimi objavuje hnis. K silnej pulzujúcej bolesti sa pridáva horúčka a malátnosť. Pacient zvyčajne ochotne zasadne do zubárskeho kresla a podstúpi malý chirurgický zákrok, po ktorom sa mu uľaví. Na doliečenie mu lekár zvyčajne predpíše antibiotiká. No nie je lepšie radšej predchádzať takýmto nepríjemnostiam s kefkou a kvalitnou zubnou pastou a niťou?
Na toto si dajte POZOR
- Ovocie a šťavy z neho obsahujú cukry a kyseliny, ktoré oslabujú zubnú sklovinu. Pre zuby je lepšie šťavnaté jablko ako lepivý banán, ten je zasa vhodnejší než sušená marhuľa s koncentrovanými cukrami.
- Med pôsobí na zuby rovnako ako repný alebo trstinový cukor. Aj keď nás sladká chuť láka, nemalo by sa to so sladkosťami preháňať. Niektoré nápoje sa už dnes sladia prírodnými sladidlami (napríklad stéviou), ktoré neškodia sklovine a sú aj menej kalorické.
- Mlieko a syry síce obsahujú mliečny cukor (laktózu), ale tá škodí menej ako sacharóza – a navyše minerály, ktoré mlieko obsahuje, zubom prospievajú. Treba však uprednostňovať neprisládzané mliečne výrobky.