Do účinného boja proti plesniam môžete vyraziť až vtedy, keď odhalíte príčinu ich vzniku. Je to ako s naším telom: ak sa chcete zbaviť choroby, musíte odstrániť jej príčinu, nie iba potláčať príznaky. Preto obyčajné zoškrabanie plesne problém nevyrieši, ba ho ešte zhorší. Ak skúšate odstrániť plesne mechanicky a k tomu ešte nasucho, nebezpečné spóry roznesiete do celého objektu, kde sa budú utešene rozmnožovať. Tadiaľto teda cesta nevedie, dôležité je preto pátrať po príčine vzniku plesní. Ich sídlom ani zďaleka nebývajú len staré zanedbané budovy, ale často aj novostavby. Prvotnou príčinou ich vzniku býva nadmerná vlhkosť konštrukcie, odkiaľ sa však vzala?
- Mokré kúty – plesňami sú často postihnuté rohové časti kúpeľní a kuchýň. Darí sa im tam vďaka kondenzujúcim sa vodným parám, ktoré vznikajú pri varení, praní alebo sprchovaní. Pri varení používajte digestor a v kúpeľni odvetrávací ventilátor.
- Rýchle novostavby – nadmerná vlhkosť muriva neraz trápi aj novostavby, ktoré boli stavané za vlhkého počasia a boli prirýchlo uvedené do prevádzky. Riešením je dokonalé presušenie stavby, intenzívne vetranie, prípadne aj použitie odvlhčovača vzduchu.
- Tepelné mosty – vlhkosť sa často kondenzuje na najchladnejších miestach, teda v okolí stavebných porúch. Tie sú na betónových prievlakoch nad oknami alebo priestupoch v strešných konštrukciách, kritickými miestami sú rohy a kúty miestností, miesta osadenia okien alebo balkónov. Problém zanikne až odstránením stavebných nedostatkov. Takým je aj príliš tenká vrstva tepelnej izolácie.
- Zateplené stavby – pri renovácii starších domov sa obvodový plášť budovy dokonale utesní bez toho, aby steny mali šancu „dýchať“. Problémy s kondenzačnou vlhkosťou sa objavujú aj pri nevhodnom zatepľovacom systéme, nesprávnom postupe zateplenia alebo pri výmene starých okien za nové. Jediným riešením je opäť začať poriadne vetrať, aspoň dvakrát denne po 10 – 15 minút a poriadne kúriť. Ideálne je dať si nainštalovať vetrací systém s rekuperáciou.
- Šplhajúca sa vlhkosť – do starších budov vlhkosť neraz preniká zo zeme. Ak je hydroizolácia poškodená, alebo úplne chýba, je stavba ohrozená zemnou vlhkosťou, ktorá následne vzlína v murive. Na sanáciu domu by ste v tomto prípade mali prizvať odborníka, ktorý preskúma murivo a zistí príčinu vlhnutia.
- Agresívna spodná voda – najútočnejší druh vlhkosti je tlaková voda, ktorú spôsobuje vysoká hladina spodnej vody. Tento problém sa môže vyskytnúť aj dodatočne, ak sa napríklad v okolí domu urobia nevhodné stavebné zásahy, ktoré zmenia okolité geologické podmienky. Ak pivnica nemá izoláciu (alebo je poškodená), vlhkosť prenikne do stien zo zeme zboku. Problém nastáva, aj keď je v tesnej blízkosti muriva veľa spevnených (napríklad betónových) plôch a voda nemá kam odtekať.
Ako sa plesní účinne zbaviť?
Ak ste odhalili príčinu tvorby plesní včas, môžu vám pri náprave stačiť aj protiplesňové nátery. Na napadnuté miesto naneste špeciálny sanačný prípravok na hubenie plesní, ktorý sa necháte pôsobiť 24 hodín. Po odstránení zvyškov plesní môžete pristúpiť k obnove steny. Dlhotrvajúci účinok zabezpečí špeciálny protiplesňový penetračný náter. Trvalý preventívny účinok proti výskytu plesní majú akrylátové farby s obsahom molekúl striebra, ktoré ničia plesne už v zárodku. Menej známe, no veľmi účinné sú aj tzv. múdre huby, ktoré sa živia plesňami. Ak je však poškodenie muriva hlbšie, je potrebná jeho sanácia. Medzi najbežnejšie sanačné metódy parí vytvorenie drenáže okolo základov a dodatočná izolácia častí spodnej stavby alebo podrezanie muriva so vsunutím izolačných pásov tesne nad zemou. Modernejšou metódou je chemická injektáž, ktorá hĺbkovo naimpregnuje celú hrúbku steny, ktorá už vodu neprepustí. Nadzemné časti domu môžete vysušiť aj neinvazívnymi metódami, ktoré zaberajú najmä pri vzlínajúcej sa zemskej vlhkosti. Takou je napríklad magnetokinetická metóda sanácie, ktorá využíva magnetické vlnenie.