Nástupom do školy či materskej školy sa v živote našej ratolesti veľa zmení. Voľnejší prázdninový mód či chvíle sladkého ničnerobenia nahradí pravidelný režim. Kým u menších detí je najdôležitejšie naučiť ich ráno vstať z postele v stanovený čas, staršie deti si musia zvykať aj na plnenie svojich školských povinností. Kolektív však predstavuje pre dieťa a jeho zdravie aj istú hrozbu. Spoločnou hrou či používaním tých istých predmetov môžu prísť do kontaktu s baktériami a vírusmi. Ak je ich imunitný systém oslabený, o slovo sa prihlásia nepríjemné ochorenia. Veľmi často ide o rôzne zápaly dýchacích ciest, následné kašle a dokonca i angíny. Chorobnosť detí, ktoré nie sú na kolektív zvyknuté, prípadne sa vracajú po prázdninách, je vysoká.

Ak vaše dieťa v kolektíve len začína, určite sa pripravte na častejšie a opakované ochorenia. Váš drobec si totiž nebude musieť zvykať len na nový denný režim či nadväzovanie sociálnych vzťahov mimo rodiny a domu. Naučiť sa reagovať a účinne brániť bude treba naučiť aj detskú imunitu.

 

Škola a imunita sú prepojené nádoby

Dieťa od narodenia ochraňujú látky získané ešte počas vývoja v maternici od matky. Približne po šiestich mesiacoch si začína budovať vlastné. Po tom, ako sa imunitný systém ustáli, zvykne si na známe prostredie a podnety. Nástupom dieťaťa do škôlky či návratom do kolektívu po prázdninách, musí opäť začať čeliť novým stimulom.

Myslite ale aj na to, že ostatné deti nemusia mať zaužívané hygienické návyky na rovnakej úrovni, napríklad umývanie rúk a smrkanie. Tieto faktory logicky otvárajú možnosti pre šírenie vírusov a infekcií. Pokiaľ vás chytila panika a začínate uvažovať nad neskorším štartom vzdelávania vašej ratolesti, určite to nerobte. Detská imunita sa musí vybudovať sama. Dostatočne zosilnieť dokáže hlavne vďaka vystavovaniu sa novým podnetom, kedy vie reagovať vytváraním účinných protilátok. Aby ste však nemuseli nečinne sedieť a tŕpnuť, kedy toto obdobie u vášho drobca skončí, prezradíme vám v nasledujúcich riadkoch, ako ho na veľkú zmenu v jeho živote pripraviť.

 

Čisté ruky sú správny začiatok

Nielen škôlkari počas hier chytia do svojich rúk všeličo možné – spoločné hračky, kľučku, spolužiakov telefón alebo tablet. Menšie deti prostredníctvom hmatu spoznávajú svet. Naučia sa rozlišovať materiály, konzistenciu i tvary. Často sa im tak do rúk dostanú veci, ktoré nie sú práve najčistejšie. Preto je veľmi dôležité naučiť ich správne si umývať ruky už od útleho veku. Samozrejmosťou by malo byť umývanie pred jedlom, po použití WC, ale tiež po príchode do triedy a po čase strávenom vonku. Častejšie umývanie rúk by ste mali prízvukovať práve v období rozšírených infekčných chorôb. Taktiež je dôležitá správna technika. Váš drobec by nemal zabudnúť na priestor medzi prstami, nevynechať chrbát ruky a zájsť až k zápästiam. Nenechajte nič na náhodu a kontrolujte aj čistotu nechtov. Tam sa často usádza nielen nečistota, ale i nebezpečné baktérie.

Čo je moje, nie je tvoje

Aj keď sa snažíte naučiť svoje dieťa deliť sa už od mala, od tohto zvyku by malo v určitých situáciách radšej upustiť. Používanie jedného uteráka na ruky v rámci jednej rodiny je ešte  v poriadku. Avšak veci v hygienickom vrecúšku v škole a škôlke by mal používať len jeho majiteľ. Školákom postačí mydlo a uterák, menším nezabudnite pribaliť zubnú kefku a pastu.

Podobne to platí i v jedle. Dieťa by malo mať jasno v tom, prečo nejesť po druhých. Infekčné ochorenie môže byť len na začiatku, kedy nie sú príznaky viditeľné. Stačí však niekoľko kúskov obľúbenej sladkosti od spolužiaka a niekoľko dní kašľu a smrkania sa vášmu dieťaťu nevyhne.

 

Vyriešte problém so smrkaním

Smrkanie je pre mnohé deti problém. Nemusí ísť vždy len o menšie deti, často sa to týka aj čerstvých školákov. Naučiť sa správne vyprázdňovať nos je dôležité nielen z preventívneho hľadiska, ale je i otázkou hygieny. Aj keď väčšina detí má s touto činnosťou problém, niektoré ju dokonca zaťato odmietajú, snažte sa riešiť podobné situácie. Vysvetlite dieťaťu prečo je dôležité a ako správne na to.

Ako sme už poznamenali vyššie, návrat do kolektívu býva pre imunitu dieťaťa veľkou skúškou. Aj keď je chorobnosť detí na začiatku školského roka vysoká, po čase sa obranyschopnosť posilní a dieťa tak bude odolnejšie. Budovanie odolnosti voči vírusom a chorobám si však vyžaduje aj našu pomoc. Nezabúdajte preto dohliadať na prijímanie dostatku vitamínov a svojho drobca učte zásadám zdravého životného štýlu.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.