V minulom storočí bola hranica uzavretá úplne, najdlhšie až na 16 rokov. Lodné a neskôr letecké trasy sa stali jedinými možnými prístupmi na Gibraltár. Kontroly pri vstupe na územie Gibraltáru nie sú prísne, skôr trochu zdržujúce, akoby ich zaťažovala minulosť. Pri ceste naspäť sú už nasmerované na ochranu španielskeho trhu a limity tovarov, ktoré v bezcolnej zóne môžete v Gibraltári nakúpiť. Po brexite však môže byť všetko inak.

 

Zdroj histórie aj legiend

Všetko dôležité aj bežné sa v tomto malom štáte deje v dotyku so skalou. The Rock je všetko, príčina vzniku Gibraltáru aj zdroj histórie, aj legiend. Skala padá na svojej západnej strane prudko do mora. Na tejto strane nájdete aj krásne pláže a kúsok pevniny. Mesto sa najviac rozvíja na východnej strane – a to najlepšie, ako vie. Keď bolo treba riešiť prístup na polostrov, na stavbu letiska padli prekrásne záhrady, futbalové a kriketové ihriská. Modernejšia cesta rozvoja vedie cez rozširovania pevniny a obsadzovanie mora. Na západnej strane nájdete ukážku hneď pri prístave. Malú zástavbu luxusných domov s bazénmi na nových územiach priamo na mori. Je to trochu na hrane s dohodou so Španielskom, ale nie je to jediná téma, ktorá za posledné tri storočia v krajinách vytvárala napätie. Hoci dnes možno vzťahy považovať za pokojné, nároky Španielska na Gibraltár pretrvávajú. V roku 2002 doznelo posledné referendum o osamostatnení sa od Veľkej Británie a pričlenení sa k Španielsku. Bolo opäť neúspešné, Gibraltár chce byť súčasťou Veľkej Británie a súčasne aj Európskej únie.

 

Turistické lákadlá

Začiatok územia za hranicou so Španielskom tvorí malé medzinárodné letisko so začiatkom a koncom dráhy v mori. Letisko križuje hlavná cesta vedúca do najmenšej siete ciest, ktorej dĺžka je vraj menšia ako sieť vykopaných ciest a tunelov vnútri skaly nad Gibraltárom. Ich dĺžka od začiatkov budovania v roku 1786 presiahla 40 kilometrov. Pre putovanie mestom je lepšie pohybovať sa miestnymi autobusmi a v centre pešo. Pešia zóna vedie po Main Street. Je od hlavného námestia po Southport Gates dlhá niečo vyše kilometra, ale má veľa historických pamiatok a hlavne obchodíkov a reštaurácií. Nájdete tu mozaiku histórie, turistických lákadiel aj obchodných benefitov bezcolnej zóny. Historická stopa má všetky znaky koloniálnej Británie. Uvidíte tu stavby pamätajúce významné epochy Gibraltáru – sídlo guvernéra, parlamentu, historický kostol, ale aj malú viditeľnú stopu spájajúcu Gibraltár s Veľkou Britániou – tradičnú anglickú telefónnu búdku na kraji námestia Grand Casemates Square.

Za všetko môže Herkules

Gibraltárska skala – The Rock – bola zrodená Herkulom a v gréckych bájach strážila hranice pozemského sveta. Príbeh jej vzniku hovorí, že jedna z úloh pre Herkula, ktorú musel splniť pre mykénskeho kráľa Eurysthea, ho zaviedla na hranice vtedy známeho sveta, kde sa začínalo podsvetie. Keď sa ocitol pred pohorím, preťal ho veľkým mečom a vytvoril úžinu, ktorou otvoril spojenie Atlantiku a Stredozemného mora. Vznikol tak prieplav, ktorý na európskej strane označuje severný pilier  – Gibraltárska skala, a na druhej strane dnešnej Afriky (južný pilier) je vraj pohorie Jebel Musa v Maroku. Sú to slávne Herkulove stĺpy. Ak chcete vstúpiť na skalu, môžete si kúpiť lístok a vyviesť sa lanovkou alebo objednať si sprievodcu a na skalu vás odvezú výlučne miestne vozidlá. Iba tie majú prístup na strmé cestičky obtáčajúce sa okolo skaly v stúpaní na hrane skaly, ktoré miestami naháňa strach. No to je všetko v cene sprievodcu a jazdy. V prvej časti cesty na skalu vás cesta zavedie na jedinú veľkú plošinu s názvom Europa Point, kde je maják, vyhliadka, mešita Ibrahima al Ibrahima, pevnosť, kostol, aj pamätník pripomínajúci Herkulov stĺp.

 

Rozmaznané opice

Pokračujeme po strmých cestách a zastávky v skale nám ponúkajú vyhliadky na fotenie, obchod so suvenírmi, občerstvenie. Kým míňame gibraltárske libry, šoféri zatiaľ napriek zákazom rozmaznávajú naučené makaky ovocím a nanukmi. Miestni obyvatelia ich napriek dotieravosti chránia. Príčinou bude najskôr legenda, ktorá hovorí, že Veľká Británia zostane na Gibraltári dovtedy, kým tam budú makaky. Pri poznávaní skaly netreba vynechať sprístupnené vojenské tunely ani jaskyňu – St.Michael‘s Cave, ktorá je vo výške 300 metrov. Počas vojny to bola vojenská nemocnica, dnes miesto pre konanie koncertov. Najvyšší bod skaly je dodnes vojenským územím Veľkej Británie, na ktoré je prístup obmedzený. V tomto roku bola otvorená aj nová atrakcia Sky walk. Je postavená vo výške 340 metrov, umožňuje po prvýkrát na skale zaujímavý, 360-stupňový výhľad na všetky strany.

Čestným hosťom tohtoročného otvorenia bol osobne Skywalker, Mark Hamill z Hviezdnych vojen v sprievode početných bielo-čiernych robotov z hviezdnej armády. Vyhliadka je postavená tak, že na skalných doskách sa ocitnete až 6 metrov pred skalou. Stavba má odolať silnému vetru so silou až 150 kilometrov za hodinu a sklené dosky sú pripravené zniesť naraz štyri slony alebo 200 návštevníkov.

Vedeli ste:

Gibraltár je zámorské územie Spojeného kráľovstva, ktoré má plochu len 6,7 km2, najvyšší prírodný bod má 426 m a žije tu 32-tisíc obyvateľov. Je to 5. najhustejšie obývané miesto na svete. Jediné mesto tejto bývalej korunnej kolónie má príznačné meno Westside. Základom obyvateľstva sú miešanci pôvodného španielskeho obyvateľstva s Arabmi, Britmi a janovskými Talianmi. Gibraltár má svoju rozhodovaciu samostatnosť, predsedu vlády, sedemnásťčlenný parlament aj guvernéra zastupujúceho panovníčku Alžbetu II. Jeho názov vznikol podľa berberského bojovníka, ktorý po víťaznom boji pomenoval skalu po sebe – Tárikova skala, Džabal al Tárik, čo sa v preklade udomácnilo ako Gibr-al-tár.

 

Kuriozity:

  • Gibraltár je územie Veľkej Británie a napriek tomu sa tam jazdí vpravo.
  • Je bezcolnou zónou s dobrými cenami alkoholu a cigariet.
  • Mena je gibraltárska libra, ale platí aj britská libra či euro.
  • Pod skalou je najkrajšia pláž s názvom Sandy Bay.
  • Telefónne búdky nenechávajú nikoho na pochybách o tom, komu územie patrí.
  • Na plošine Europa Point stojí aj MEŠITA IBRAHIMA AL IBRAHIMA.
  • Na pešej zóne nájdete veľa historických pamiatok, sídlo guvernéra, vlády aj príjemné posedenie.
 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.