Reuma ako jej ľudovo hovoríme. O aké ochorenie vlastne ide?
Reuma nie je jedno ochorenie, ale súbor viac ako 300 rôznych ochorení. Mohli by sme ich rozdeliť na dve veľké skupiny. Zápalové reumatické a nezápalové – degeneratívneho a metabolického pôvodu.
Ako nám môže reuma ovplyvniť život?
Reuma je jedným z najčastejších dôvodov, prečo sa ľudia stávajú invalidmi, patrí jej dokonca nelichotivé druhé miesto, hneď za srdcovo-cievnymi ochoreniami. Dochádza k poškodeniu pohybového aparátu, nielen kĺbov, ale i svalov, šliach a mäkkých tkanív. Vznikajú kĺbne deformity, ktoré obmedzujú možnosť sebaobsluhy. Pacient často potrebuje používať barly, korzety, anatomické vankúše, invalidné vozíky a pomôcky na uchopenie predmetov.
Aké sú rizikové faktory reumatických ochorení? Je reuma dedičná?
Za vznik väčšiny reumatických ochorení môže genetická predispozícia. Prejavom ochorenia je však obvykle kombinácia genetickej predispozície a vplyvu vonkajšieho prostredia. Medzi hlavné nepriaznivé faktory, ktorých vplyv sa dá eliminovať úpravou životného štýlu, patria opakované úrazy kĺbov, ich neprimerané preťažovanie, fajčenie, alkoholizmus, emocionálny stres, infekcie, nadváha a obezita.
S akými problémami k vám pacienti najčastejšie prichádzajú?
Najčastejším dôvodom návštevy sú pretrvávajúce bolesti pohybového aparátu. Varovné príznaky, ktoré by si mal pacient všímať, sú opuchy kĺbov, výrazná ranná stuhnutosť, bolesti kĺbov aj v pokoji, ale aj celkové príznaky ako únava, slabosť, nechutenstvo, zvýšená teplota. Toto sú dominantné príznaky asi najznámejšieho reumatického ochorenia – reumatoidnej artritídy. Dôležitá je aj prevencia. Pri spozorovaní príznakov ochorenia treba navštíviť reumatológa a tak predísť neskorej diagnostike. Reumatické ochorenia sa môžu prejaviť okrem postihnutia kĺbov aj postihnutím obličiek, srdca, pľúc, očí a ďalších orgánov.
Dá sa reuma vyliečiť? Ako by sme mali upraviť životný štýl?
Keďže nie je známa presná príčina vzniku reumatických ochorení, nie je vždy možné pacienta úplne vyliečiť. Cieľom liečby je zlepšenie kvality života pacienta potlačením nepriaznivých prejavov a vplyvov ochorenia. Dôležitá je aj úprava životného štýlu. Odporúča sa jesť veľa ovocia, zeleniny, potravy bohatej na vápnik a vitamín D. Pravidelným cvičením si udržiavať zdatnosť postihnutých kĺbov a tým spomaliť progresiu ochorenia. Pri nadváhe či obezite je vhodná redukcia hmotnosti.
Existujú pacientske organizácie, ktoré združujú reumatikov?
Na Slovensku už niekoľko rokov funguje Liga proti reumatizmu. Na ich webovej stránke www.mojareuma.sk je množstvo užitočných informácií, návody ako cvičiť, zmeniť životný štýl, zoznam reumatológov na Slovensku, sociálne okienko či fóra na najrôznejšie témy. Je možné zapojiť sa tiež do skupinových pohybových aktivít, pobytov a prednášok, ktoré organizujú.
K MUDr. Frandoferovej sa môžete objednať telefonicky prostredníctvom Call centra na tel. čísle 034/28 29 700 alebo osobne v Klientskom centre v rámci Nemocnice Malacky.