Nepokojné bruško nie je výsadou bábätiek. Búrka v útrobách vie potrápiť aj dospelých, hoci ju spôsobuje práve prepotrebný vzduch. Jedinou možnosťou je teda naučiť sa s ním vychádzať tak, aby nám nerobil napriek. Pravidlo, že všetkého veľa škodí, však čas preveril aj v tomto prípade. Pokiaľ hladinu vzduchu v črevách udržíme v normále, ani netušíme, že ho v bruchu vôbec máme. Horšie je, keď sa ho tam nahromadí viac a ešte k tomu nevie nájsť cestu von. To je síce veľmi individuálne, ale jeden moment spája najmä ženy. S nepokojným bruškom sa musíme zvyčajne popasovať aspoň raz za mesiac, keď sa blížia „naše dni“. Bez ohľadu na dôvod však existujú tajné zbrane, čo dokážu udržať naše trávenie pod kontrolou.
Skontrolujte sladidlá
Jogurty a pudingové dezerty sú obľúbeným jedlom každej ženy. Niektorá nimi začína deň, iná končí pracovný čas. Avšak práve látky, ktorým tieto pochúťky vďačia za svoju príjemnú sladkastú chuť a vôňu, vedia v črevách vzduch zamotať. Pozor si dajte na xylit, sorbit, maltit a isomalt. Naopak, báť sa nemusíte aspartamu, sacharínu a acesulfamu.
Namočte strukoviny
Strukoviny sú plné bielkovín a minerálnych látok, skvele ich využijeme pri zhadzovaní kíl. Stačí trocha a budete sa cítiť dlho sýta – črevá zamestnajú „kvalitnejšie“ ako iné potraviny. S tým však súvisí aj to, že pri ich trávení sa v črevách hromadí vzduch. Drobné opatrenia, ako namočiť strukoviny cez noc do vody a ráno ich uvariť v čistej vode, nám pomôžu vychutnať si ich bez tráviacich ťažkostí.
Poduste cibuľku
Práve cibuľka pridáva na chuti mäsku, prílohe i šalátu. Gurmánsky zážitok však kazí alicín z cibule – táto látka spôsobuje, že sa v črevách nahromadí vzduch. Nasledujúce trampoty pozná azda každá z nás… Aj tu stačí trik – vždy si cibuľku osmažte aspoň na lyžičke oleja. Touto úpravou ju zbavíte alicínu.
Šetrite bublinkami
Fanúšičky sódy či perlivej minerálky by sa mali vedieť krotiť. Je jedno, v akej podobe sa vám vzduch dostane do brucha, vždy sú len 2 možnosti, ako sa ho zbaviť. Ani jedna však k imidžu dámy nepatrí. Aj preto je dobré nechať bublinky z nápoja trošku vyprchať a vychutnať si ho v miernejšej podobe.
Neslaďte chlieb
Tráviace baktérie v črevách najprv začnú spracovávať cukor. Preto všetko, čo jeme spolu s ním, spracúvajú menej kvalitne. Darmo si pripravíte celozrnný chlieb, keď si ho potriete lekvárom či dokonca čokoládou. Celozrnný chlieb sa potom „míňa účinku“. Črevá nemajú dostatok sily ho spracovať. Sú príliš vyčerpané cukrom, a tak nám po takomto menu môže zostať akurát tak ťažko.
Okoreňte kapustu
Jej vynikajúce účinky by bolo škoda oželieť len pre nafúknuté bruško. Je zdrojom cenných vitamínov a minerálnych látok. Možno ju pripraviť na tisíc spôsobov a zbaviť sa vďaka nej nechcených centimetrov v páse či na zadočku. Len s chuťou do nej, ak si ju prikoreníte rascou, anízom či feniklom, nemusíte sa báť, že vám z nej bude ťažko.
Doprajte si čas
Jedenie je veľmi dôležitá robota. Preto sa na ňu treba patrične sústrediť. Ak zvyknete obed vybaviť cestou za inými povinnosťami, nečudujte sa, že vám „nesadne“. Zhltnete ho príliš rýchlo a možno si ani neuvedomíte, že za pochodu spolu s ním zjete omnoho viac vzduchu, ako keby ste si k nemu pokojne sadli. Skúste si na jedlo nájsť dostatok času a najmä pokoja.
Nezabúdajte sa hýbať
Pravidelný pohyb je prospešný nielen pre vaše svaly, ale aj pre trávenie a krvný obeh. Výsledkom je výkonnejší metabolizmus, čiže lepšie pracujúce črevá. Nemusíte ísť potiť krv do posilňovne, úplne postačí aj obyčajná prechádzka.
Prvá pomoc pri neposlušnom trávení
- Feniklový čaj – pomáha nielen pri nadúvaní, ale aj pri zápche a iných problémoch s trávením. Najlepšie je piť ho ešte teplý, aby rozrušené črevá upokojil.
- Masáž – klasické hladkanie bruška v smere hodinových ručičiek zatiaľ nič neprekonalo. Veľmi dobré je aj priťahovanie kolien k hrudi v ľahu na chrbte.
- Obklad – teplo upokojí nielen trávenie, ale aj nervové zakončenia na brušku. Ideálna teplota je okolo 38 °C.