Slivky, mirabelky, ringloty. Všetky patria do jednej rodiny, ktorej domovom je okolie Kaukazu. Kôstky, ktoré archeológovia našli, svedčia o tom, že si na nich pochutnávali už naši pravekí predkovia. Slivky nesmeli chýbať na stole Rimanov, a to nielen tých bohatých, odkiaľ sa postupne rozšírili do celej Európy. K nám sa dostali na začiatku nášho letopočtu, odvtedy však natoľko zdomácneli, že ich považujeme za naše ovocie.

Slivky dnes pestujú farmári a záhradkári na celom svete s výnimkou Antarktídy. Sú cenným zdrojom skupiny vitamínov B, najmä B6. Obsahujú vitamín K, ktorý zabraňuje tvorbe krvných zrazenín a prispieva k udržaniu optimálnych hodnôt krvného tlaku. Slivky chránia pevnosť kostí a sú elixírom mladosti a krásy. Obsahujú polyfenolické antioxidačné látky, ako sú luteín, kryptoxantíny a zea xantín, ktoré potláčajú účinky škodlivých voľných radikálov a odďaľujú proces starnutia.

Sú sladké, obsahujú však minimum kalórií, takže si ich môžeme dopriať aj vtedy, keď sa snažíme zbaviť nadbytočných kilogramov. Obsahujú dôležité antioxidanty, ktoré chránia pred niekoľkými druhmi rakoviny a vďaka vitamínu C sú účinnou zbraňou v boji proti infekčným ochoreniam. Známou pochúťkou počas zimných mesiacov sú sušené slivky, dodajú energiu a pomáhajú pri zápche. Obsahujú železo a ďalšie minerály, ktoré podporujú tvorbu červených krviniek a sú prevenciou málokrvnosti.

 

Varenie lekváru bolo obradom

Jednou zo slovenských oblastí, ktorá sa preslávila nielen varením slivkového lekváru, ale aj pálením slivovice, je Myjava. Čas zberu ovocia a jeho spracovanie sprevádzali rôzne obyčaje, hodovalo sa, tancovalo, spievalo, stretli sa susedia aj známi. Keďže udalosť prebiehala počas noci a všeličo sa pri nej popilo, Mária Terézia zaviedla zákon, ktorý zakazoval variť lekvár pri domoch. A tak sa všetci zakaždým presunuli za dedinu. Táto tradícia prospela aj rozvoju výroby kotlíkov – slivky sa varili v medených kotlíkoch a na svoje si prišli aj majstri keramikári, keďže uvarený lekvár gazdiné skladovali v hlinených nádobách. Prikrytý pergamenovým papierom alebo hustým plátenným obrúskom v nich vydržal celú zimu.

Slivky sa tiež sušili a z kôstok hospodári lisovali olej. No a z ovocného kvasu pálili slivovicu. Čisté slivkové kôstky naše staré mamy používali aj ako náplň do vankúšikov, ktoré po nahriatí udržali teplo. Zmierňovali kŕče, takže ich mamy prikladali napríklad na boľavé brušká bábätkám.

Trápi vás dna?

Slivky sú výborným prírodným prostriedkom potláčajúcim nepríjemné sprievodné prejavy dny. Pomáhajú totiž pri odbúravaní močoviny, ktorej kryštáliky sa usádzajú v kĺboch a vyvolávajú bolesti. Prírodní liečitelia odporúčajú vypiť denne pohár až dve čerstvej slivkovej šťavy, alebo zjesť minimálne porciu tohto ovocia. Po skončení sezóny môžete v kúre pokračovať sušenými slivkami.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.