Choroby srdca, diabetes či rakovina sú dnes hlavnou príčinou predčasných úmrtí na celom svete. Do veľkej miery sme za tieto choroby zodpovední my sami, najmä za nezdravý životný štýl – pitie, fajčenie a nevyvážená strava. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo svojej správe potvrdila, že Slovensko bolo zaradené na 5. miesto medzi krajinami, ktoré jedia najnezdravšie na svete, pričom zdôrazňuje, že obyvatelia Slovenska, Česka, Slovinska, Ruska či Bieloruska a ďalších krajín by mali premýšľať nad svojimi stravovacími návykmi, a tak zastaviť ohrozovanie svojho zdravia. Krajiny boli hodnotené podľa troch faktorov – spotreby alkoholu a tabaku na osobu za jeden rok a výskytu obezity v rámci populácie.

Podľa tohto hodnotenia východná Európa vrátane nás a našich susedov dopadla veľmi zle. Česi spotrebujú v priemere 13,7 litra čistého alkoholu každý rok a Slovinci sú šiestym najväčším spotrebiteľom tabakových výrobkov na svete. Slováci, žiaľ, „vynikajú“ 89 percentami úmrtí spôsobených chorobami srdca, cukrovkou či rakovinou.

 

„Niekedy v našej strave prevládali živočíšne tuky (takmer všetko sa robilo na bravčovej masti), ale teraz sa situácia s rastom životnej úrovne zmenila a naša strava je podstatne pestrejšia; konzumujeme avokádo, olivový olej a podobne,“ vysvetľuje prof. Ing. Štefan Schmidt, PhD. a dodáva, že v minulosti bola nižšia aj úroveň medicíny i zdravotnej starostlivosti. Mali by sme však spomenúť, že vyšší blahobyt má aj negatívne stránky – patrí k nim obmedzený pohyb a často aj nadmerný energetický príjem z jedla.

„Napriek tomu, že nejeme až tak veľa tukových jedál, až o 30 – 35 percent sa zvýšila hranica energetického príjmu z tukov. Stojí za to venovať pozornosť skrytým makroživinám, ako aj výberu produktov rastlinného pôvodu,“ objasňuje odborník.

 

Uprednostniť by sme mali rastlinné tuky

Medzi cenné oleje, ktoré by mali byť viac zastúpené v našej strave, patrí repkový olej. Má najvýhodnejšie zloženie mastných kyselín zo všetkých rastlinných olejov a zo zdravotného hľadiska obsahuje najmenej nezdravých nasýtených mastných kyselín (obsah je dvakrát nižší ako v olivovom alebo slnečnicovom oleji), ktoré sa nachádzajú v produktoch živočíšneho pôvodu. Repkový olej sa vyznačuje ideálnym pomerom mastných kyselín omega-3 k omega-6 – 1 : 2. Na ochutenie šalátov je vhodné použiť orechový olej či tekvicový olej. Chýbajúci vápnik vám dodá makový olej, ktorý je skvelý aj do sladkej kuchyne. Vďaka malým zmenám pri príprave jedál môžete postupne zlepšiť svoje stravovacie návyky a dostať pod kontrolu zvýšený cholesterol. Samozrejme, rovnako ako je dôležité zmeniť svoj jedálniček, je potrebné začleniť do života viac pohybu.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.