Špargľa (Asparágus officinális) podľa niektorých zdrojov pochádza z oblastí okolo Stredozemného mora, iní za jej domov považujú ázijské krajiny. Medzi vyberané lahôdky patrila už za čias starovekých Egypťanov, o čom svedčia kresby v Sakkatovej pyramíde starej viac než 5 000 rokov. Za liečivú ju považoval Hippokrates, odporúčal ju ako prvú pomoc pri bolesti zubov či pri rôznych iných ťažkostiach pre jej močopudné účinky. Podľa overených receptov si môžete namiešať liečivý nápoj z odšťavenej špargle, mrkvy, uhorky a cvikly – je výborný pri reume, cukrovke, málokrvnosti, chráni prostatu a má vraj aj protirakovinové účinky.
Na šľachtení odrôd špargle sa v minulosti podpísala najmä práca rímskych záhradníkov. Dnešný spôsob jej pestovania sa od toho niekdajšieho veľmi nelíši. U nás ju pestujú najmä farmári na Záhorí, miestna piesčitá pôda vytvára ideálne podmienky na to, aby špargľa získala všetky svoje výnimočné vlastnosti.
Keď sa poprechádzame kulinárskymi dejinami, zistíme, že špargľa si svojou delikátnou chuťou získala výhradné právo jedinečnej a exkluzívnej lahôdky najmä na panovníckych a šľachtických dvoroch. Oddaným milovníkom špargle bol francúzsky kráľ Ľudovít XIV, za jeho vlády sa rozšírilo pestovanie najmä bielych odrôd. Kuchári ju najskôr servírovali surovú, až neskôr ju varili a dusili.
PRE SRDCE AJ KRÁSNU PLEŤ
Špargľová sezóna sa začína v druhej polovici apríla a trvá do polovice júna, počas ďalších mesiacov v roku si ju môžete dopriať konzervovanú v sladkokyslom či slanom náleve. Vrcholčeky môžete aj zmraziť, počítajte však s tým, že v takomto stave budú vhodné už iba na prípravu polievky.
Špargľa má veľmi jemnú chuť, veľké množstvo vlákniny, minimum kalórií a je ľahko stráviteľná. Má močopudné účinky. Obsahuje minerály ako horčík, železo, draslík a vitamíny A, B2, B6, C, E, je bohatá na kyselinu listovú, ktorú potrebujú najmä tehotné a dojčiace ženy. Má dostatok síry, čo osoží vlasom, nechtom, pokožke. Obsahuje karotenoidy, flavonoidy a pyridoxín, čím sa podieľa na znižovaní toxického homocysteínu v krvi, ktorý škodí srdcu a cievam. Podporuje činnosť čriev a tvorbu červených krviniek.
Pozor! Špargľa je zdrojom purínov, takže jej veľa nejedzte, keď máte dnu.
Doprajte si špargľovú kúru, keď máte…
…zníženú imunitu.
…ekzémy a kožné problémy.
…reumu.
…nadváhu a držíte diétu.
…cukrovku.
…problémy s obličkami, močovým mechúrom a pečeňou.
Tajné afrodiziakum
Padajú vám vlasy? Vaša pokožka stráca sviežosť a pružnosť? Trápi vás nespavosť a ste podráždení? Doprajte si očistné a liečivé účinky špargľových hodov. Okrem toho, že vďaka množstvu vody a vlákniny, ktoré obsahuje, prečistíte tráviaci trakt a močové cesty, možno aj nejaké to kilečko schudnete. Navyše, špargľa prospieva probiotickým baktériám a podporuje ich usídlenie sa v tráviacom trakte.
Vďaka špargli dodáte energiu svalom aj mozgu a posilníte nervy. Má tiež upokojujúce účinky, takže večer ľahšie zaspíte a počas spánku si kvalitnejšie odpočiniete. Špargľu právom nazývajú elixírom krásy a mladosti, navyše, je vraj účinným prírodným afrodiziakom. Práve z tohto dôvodu mala počas stredoveku zakázaný vstup do niektorých kláštorov a vychýrených mníšskych záhrad.