Chránená dvojica
Jedny z najkrajších a najvýraznejších cibuľovín majú domov v Kanade, Číne, Japonsku, na Sibíri aj na Floride. U nás sú domáce dva druhy – ľalia cibulkonosná (L. bulbiferum) a ľalia zlatohlavá (L. martagon). Obe patria k silne ohrozeným druhom a sú zákonom chránené. V záhradách sa najčastejšie stretneme s ľaliou bielou (L. candidum) a ľaliou kráľovskou (L. regale).
Nohy v tieni, hlávka na slnku
Ľalie kvitnú vo všetkých farbách okrem modrej od júna do septembra. Sú rôzne vysoké, podľa druhu od 30 cm až po 150 cm a majú rôzne nároky na pestovanie.
Rastliny najlepšie rastú, ak majú zatienené „nohy“. Dobre prospievajú na slnku aj v polotieni. Pôda by mala byť kyprá, nie premokrená. Vápenitú pôdu potrebujú martagon hybridy a ľalia biela, kyslú pôdu potom orientálne hybridy. Nároky danej odrody si zistite už pri nákupe cibuliek.
Verné spoločníčky
Ľalie sadíme v septembri a októbri do hĺbky asi 20 cm. Výnimkou je ľalia biela. Sadíme ju už v auguste a veľmi plytko (len do 3 cm). Na dno jamky dáme piesok ako drenáž. Rastliny neznášajú premokrené pôdy. Na zimu miesto posypeme vrstvou kompostu. Na jar sa začne vyvíjať olistená byľ. Počas kvitnutia odstraňujeme odkvitnuté kvety. Na jeseň nie je nutné cibule z pôdy vyberať. Vydržia na jednom mieste 3 roky alebo aj 40 rokov, záleží na druhu.
Aj bez záhrady
Ak nie ste majiteľom záhrady, ale aj tak sa chcete potešiť elegantnou krásou ľalií, nezúfajte. Hybridy je možné pestovať aj v nádobách. Do kvetináča ale vysádzajte maximálne tri cibule. (Na pestovanie v nádobe nie sú vhodné ľalie vykopané zo záhradky, tie by vám príliš radosti neurobili). Môžete si buď kúpiť už rozkvitnuté rastliny v kvetináčoch, či cibuľky vyšľachtené na pestovanie v nádobách. Zakrpatené ľalie majú výšku od tridsať do štyridsiatich piatich centimetrov. Vyššie odrody mávajú šesťdesiat centimetrov, nájdete aj kultivary od osemdesiatich centimetrov do jedného metra pre zasadenie do vyšších a priestrannejších nádob.
Správne načasovanie
Pre tohtoročnú sezónu si kúpte rastliny predpestované, na výsadbu cibuliek je totiž najvhodnejší čas od februára do začiatku marca. Kúpte si aj vhodné nádoby, najlepšie kameninové (keramické), pre vyššie odrody ľalií sú vhodné hlbšie kvetináče. Obľubujú mierne kyslý substrát, do zeminy môžete primiešať rašelinu pre azalky. Ak sa rozhodnete pre ľaliu zlatohlavú, namiešajte jej substrát mierne zásaditý. Voňavé biele ľalie potrebujú zem vápenatú. Ľalie môžete vysádzať aj postupne v rozmedzí asi troch týždňov – obdobie kvitnutia sa potom predĺži až do neskorého leta. Poskytnite im slnečné a pred vetrom chránené miesto. Majú radi zatienené korene, takže ich bez obáv môžete podsadiť niektorou z nízkych či previsnutých letničiek.
Cibuľa až budúci rok
Odkvitnuté ľalie dajte na miesto chránené pred dažďom a počkajte, až sa rastliny zatiahnu (zožltne nadzemná časť), potom stonku opatrne vykrúťte. Ak chcete ľalie presadiť, potom ich nemusíte nechávať zasychať ako iné cibuľoviny. Ak je nádoba dosť priestranná a presádzať nechcete, postavte ľalie na studené, ale nemrznúce stanovište. Alebo cibuľky vyberte zo zeme a po očistení ich uložte do vlhkých pilín alebo rašeliny. Nemali by v žiadnom prípade preschnúť. Môžete ich skúsiť prezimovať aj priamo na balkóne: pod nádoby dajte silnejšiu dosku polystyrénu a kvetináče obaľte bublinkovou fóliou. Ďalšou, hrubšou vrstvou môžu byť pokrčené noviny (prípadne lístie) obalené nakoniec jutou.