V priebehu tehotenstva sa ženský organizmus stále mení, prispôsobuje sa potrebám vyvíjajúceho sa plodu. Pre základ správneho priebehu tehotenstva je nevyhnutná adekvátna pohybová aktivita, dostatok spánku, telesná a psychická hygiena, ale najmä optimálny príjem potravy z hľadiska potrieb energie, základných živín, vitamínov a minerálov. Je potrebné, aby tehotná žena prijímala všetky dôležité zložky potravy v správnom pomere a množstve, pretože nutričný stav významne ovplyvňuje nielen priebeh tehotenstva, zdravotný stav tehotnej, ale je determinantom podmieňujúcim vývoj plodu a jeho zdravotný stav. Nesprávna výživa matky už prenatálne vytvára riziko vzniku budúcich ochorení v dospelom veku.
Počas tehotenstva sa spotreba minerálov zvyšuje
Veľmi dôležité sú preto minerály, najmä magnézium. Počas tehotenstva sa zvyšuje jeho potreba, až o 15 – 20 percent. Je dôležité pri stavbe jednotlivých orgánov, tvorbe kostí, vývoji nervovej sústavy. Nedostatok môže vyvolať predčasnú činnosť maternice a tým môže dôjsť k predčasnému pôrodu alebo potratu, k vzniku vrodených vád, kŕčom či bolestiam hlavy. A ideálne je ho prijímať spolu s vápnikom. Nie je však jedno, ako magnézium prijímame, čo je možno najčastejšia chyba. Prijaté magnézium totiž ešte neznamená vstrebané magnézium. Pre jeho efektívne vstrebávanie je nevyhnutný práve vápnik, a to v optimálnom pomere 1:3. Telo si však oba tieto minerály nedokáže samo „vyrobiť“, preto je nevyhnuté ich telu dodávať. Najefektívnejším spôsobom, ako ich telu dodať, je pitie magnéziovej vody, keďže z vody sa vstrebe až takmer 60 percent magnézia, pričom zo stravy a výživových doplnkov len 30 – 40 percent. Ani v tomto prípade to však netreba preháňať. Nadmerný príjem vápnika totiž zabraňuje vstrebávaniu horčíka a naopak pri jeho nedostatku odchádzajú zásoby vápnika. Práve minerálne vody sú vhodným doplnkom. Aj keď je pitie magnéziovej vody najefektívnejšie na prijímanie magnézia, rovnako by ho tehotné ženy mali prijímať aj z iných potravín, ako sú mandle, banán, mak, kakao, oriešky, špenát, šošovica či ovsené vločky. Doplniť si ho môžu aj pomocou rôznych výživových doplnkov, v ktorých je často kombinovaný aj s vitamínmi skupiny B.
Čo môže spôsobiť nedostatok horčíka?
Poruchy tráviaceho traktu, stratu chuti do jedla, únavu a poruchy spánku, bolesti hlavy, migrény, problémy s koncentráciou a náladovosť či svalové kŕče. Dôležité je tak nielen pre tehotné a dojčiace ženy, ale aj pre tie, ktoré športujú alebo sú dlhodobo v strese.
Všeobecne trpíme nedostatkom minerálov
Magnézium a vápnik si organizmus nevie “vyrobiť” sám, a preto ich treba neustále prijímať potravou. K nedostatku magnézia prispieva nevhodné zloženie stravy, ale aj pokles množstva horčíka v potravinách, k jeho nedostatočnému vstrebávaniu zase nevhodná úprava potravín, ako vyprážanie či konzervácia. Denne by sme mali potravou prijať 1000 až 1200 mg vápnika a 350 až 400 mg magnézia. Je nevyhnutný na aktiváciu mnohých enzýmov (napr. sérotonínu – hormónu šťastia), pomáha bojovať s voľnými radikálmi, prispieva k hormonálnej aktivite, je dôležitý pre regeneráciu buniek a ako prevencia vzniku migrén.