Nemôžeme všetci bývať v trópoch s príjemnou teplotou 27 °C, ktorá je pre naše telo najideálnejšia. Mnohým v zime drkocú zuby, aj keď sú naobliekaní ako cibuľa. Najmä chudé ženy sú pred mrazmi slabo chránené, lebo majú menej svalovej hmoty, sú nižšie a ochranný program proti mrazu sa u nich naštartuje už pri 15 °C. U mužov sa začína až pri 10 stupňoch. Ak sa začínate triasť od zimy oveľa skôr ako ostatní, vyskúšajte, či vám nepomôžu niektoré z našich tipov:

 

Žalúdok

Ázijská medicína delí potraviny na zahrievajúce a ochladzujúce. Vnútorne nás ochladzujú citrusy, šaláty, jogurty, koreňová zelenina a biele víno.

Naopak, zahrievajúci efekt majú orechy, semienka, fenikel, morčacie mäso, kozí syr a červené víno.

TIP: Kto sa nechce vzdať jogurtu a ovocia, môže ich chladivý vplyv neutralizovať štipkou škorice.

 

Obličky

Obličky udržiavajú v tele konštantný obsah vody – v optimálnom prípade okolo 60 percent. Voda ukladá teplo a pomaly ho uvoľňuje – telesná teplota zostáva stabilná. Ak máme nedostatok tekutín, bývame citlivejší na chlad.

TIP: Počas dňa vypite aspoň 8 pohárov vody alebo bylinkového čaju. Každú hodinu jeden pohár.

 

Koža

Prostredníctvom kože ustavične strácame cenné telesné teplo.

TIP: Najlepšiu ochranu ponúka inteligentný cibuľový princíp obliekania. Najspodnejšiu vrstvu by mala tvoriť obtiahnutá funkčná termobielizeň z polyesteru, strednú vrstvu tenký flís na izoláciu a vrchnú vrstvu bunda z nepremokavého a priedušného materiálu.

 

Mozog

Nedostatočný alebo nekvalitný spánok narúša regulačné mechanizmy telesnej teploty v mozgu a my potom o to viac drkoceme zubami. Spať by sme mali aspoň 7 hodín.

TIP: Pri zaspávaní väčšinou pomáha, ak máme nohy v teple – termofľaša alebo vankúšik s nahriatymi čerešňovými kôstkami robia divy.

 

Slezina

Železo hrá dôležitú rolu pri prekrvení a okysličovaní. Ak sú jeho zásoby v slezine, pečeni a kostnej dreni vyčerpané, prejavuje sa to únavou, bledosťou a ustavičnou uzimenosťou. Hlavným zdrojom železa je mäso, strukoviny (quinoa), cereálie (ovsené vločky) a semienka (slnečnicové, tekvicové).

TIP: Rastlinné železo dokáže telo lepšie využiť, keď ho konzumujete spolu s vitamínom C (pomaranče, červená paprika, kivi a pod.).

Pečeň

V pečeni sa ukladá životne dôležitý vitamín B12. Potrebujeme ho na tvorbu červených krviniek, ktoré telo zásobujú kyslíkom. Pri jeho nedostatku sme unavení a precitlivení na chlad.

TIP: Na doplnenie zásob jedzte mliečne produkty, ryby alebo mäso. Denná dávka pre dospelého predstavuje napríklad 150 g eidamu, 100 g camembertu, 100 g lososa, 75 g tuniaka alebo 150 g hovädzieho mäsa.

 

Krv

Nízka hladina cukru v krvi, ktorá môže vzniknúť dôsledkom radikálnej diéty alebo pridlhej pauzy medzi jedlami, nám spôsobuje uzimenie.

TIP: Jedzte minimálne každé štyri hodiny, veľa celozrnných potravín a vlákniny z ovocia a zo zeleniny. To udrží krvný cukor v norme.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.