Kurkuma
Vedci už zistili, že jednou z hlavných príčin vzniku Alzheimerovej choroby je nahromadenie beta-amyloidových plakov v mozgu. Práve tieto plaky pozostávajúce z vlákien špeciálnych bielkovín spôsobujú neurodegeneratívne zmeny v mozgu, ktoré v konečnom dôsledku vedú k príznakom Alzheimerovej choroby. Na beta-amyloidové plaky v mozgu pozitívne vplýva dostatočne dlhý spánok, kyslík a tiež kurkuma. Kurkuma alebo indický šafran je korenie s typickou žlto-oranžovou farbou. Pri vedeckých štúdiách sa zistilo, že dokáže zablokovať rast nádorov, zmenšuje zápal tele a tiež dokáže naštartovať telu vlastné mechanizmy, ktoré ničia beta-amyloidové plaky v mozgu.
Šalvia
Väčšina z nás ju používa najmä pri bolestiach hrdla, pretože vieme, že šalvia je akýmsi prírodným balzamom na zapálené mandle. Málokto však tuší, že dokáže aj zlepšiť pamäť. Pri jednom z pokusov sa zistilo, že ľudia, ktorým pravidelne podávali extrakt zo šalvie, dosiahli v pamäťových testoch lepšie výsledky ako tí, čo extrakt nedostávali. Šalvia totiž blokuje aktivitu enzýmu, ktorý v mozgu šarapatí tak, že znižuje aktivitu prenášačov vzruchov. Tie sú dôležité pre množstvo mozgových funkcií vrátane pamäte, koncentrácie a schopnosti učiť sa. Ale pozor, dlhodobé užívanie šalvie sa neodporúča a tiež táto bylina nie je vhodná pre každého. Vyhnúť by sa jej mali napríklad ľudia s vysokým krvným tlakom, ale aj tehotné ženy a malé deti.
Cesnak
Mozgu prospieva už len tým, že „čistí“ cievy a zlepšuje tak prekrvenie a okysličenie. Zároveň znižuje zápal v tele. Vďaka tomu všetkému môže mozog lepšie pracovať. No okrem toho niektoré vedecké štúdie naznačujú, že cesnak by mohol zohrávať určitú úlohu aj pri zabíjaní rakovinových buniek, ktoré sú zodpovedná za smrteľné nádory mozgu. V petriho miske to vyzerá pozitívne, ale preniesť to z laboratórnych podmienok do života, je veľmi ťažké, vedci zatiaľ netušia, ako by sa cesnakový extrakt správal v skutočnom ľudskom mozgu alebo koľko by ho bolo treba, aby sme chorobu naozaj porazili. Bolo by to však skvelé. Rakovina mozgu je totiž v súčasnosti na vzostupe, pretože lekárska veda si s ňou ešte nedokáže poradiť tak, ako to už vie v prípade iných rakovinových ochorení. Aj preto napríklad výrazne klesol počet detských úmrtí na leukémiu – väčšina prípadov je dnes už liečiteľná. Pri rakovine mozgu to ale neplatí a tak sa stáva najväčším postrachom a najčastejším rakovinových ochorením, na ktoré dnes deti zomierajú.