Upratovanie bytu či domu začnite tým, že povyberáte všetko šatstvo zo skríň, vytrieďte staré, poškodené, nepoužívané. Zimné oblečenie uložte zvlášť. Rovnako pretrieďte hračky a knihy. Osprchujte kvety, odstráňte suché listy. Poumývajte poličky, dvierka, nezabudnite na dvere a zárubne. Povysávajte matrace na posteliach, umyte okná, žalúzie. Skôr, než zavesíte čisté záclony, nezabudnite očistiť radiátory. Vyleštite sklenené plochy, antistatickou handričkou pretrite obrazovky počítačov a televízora. Drevený nábytok preleštite špeciálnym voskom. Na záver povysávajte a poumývajte podlahy.
Kuchyňa a špajza
Tu to bude náročnejšie. Kým budete vypratávať a triediť potraviny v skrinkách, nechajte odmraziť chladničku aj mrazničku a do rúry naneste prostriedok na odmastenie. Vyčistite umývačku riadu. Nezabudnite ani na odtok v umývadle. Vydrhnite police a dvierka skriniek, sporák aj obkladačky. Umyte okno a radiátor, nezabudnite na lampy. Keď máte v kuchyni laminátovú podlahu, použite špeciálny prostriedok, ktorý minimalizuje jej premočenie. Rovnako postupujte aj pri parketách či drevených podlahách.
Naše tipy: Okná a sklenené plochy na záver postriekajte prostriedkom, ktorý obsahuje alkohol a preleštite ich. Odolnú špinu na okenných rámoch ľahko vydrhnete čistou hubkou na riad. Keď skrátite štetinky vyradenej zubnej kefky, môžete ju použiť na vydrhnutie škár medzi dlaždicami či obkladačkami.
Kúpeľňa a toaleta
Najskôr vyčistite odtoky a na vodovodné batérie a kovové plochy naneste prostriedok odstraňujúci vodný kameň. To isté urobte s toaletnou misou. Vytrieďte staré, nepoužívané kozmetické prípravky, utrite poličky, umyte dvere a zárubňu. Umyte kachličky, vaňu, toaletnú misu aj umývadlo, vyleštite kovové časti a zrkadlá. Na záver poumývajte podlahu.
Naše tipy: Igelitové závesy môžete oprať v práčke, použite program na jemné pranie, ale bez žmýkania. Aby sa vodovodné batérie leskli, potrite kovové časti olivovým olejom a vyleštite ich. Hrebene a kefy na vlasy namočte do teplej vody s troškou šampónu, nechajte pôsobiť.
Pomocníci z kredenca
Kyselina citrónová.
Do zanesenej rýchlovarnej kanvice nasypte zo dve lyžice kyseliny citrónovej, zalejte troškou vody a nechajte prejsť varom. Po hodine pôsobenia kanvicu dôkladne vymyte.
Na sprchovú hlavicu či vodovodnú batériu naneste kašičku namiešanú z trošky vody a kyseliny citrónovej. Nechajte pôsobiť, potom opláchnite vodou a vyleštite.
Do záchodovej misy nalejte horúcu vodu, vsypte vrecúško kyseliny citrónovej a nechajte pôsobiť počas noci. Ráno uvoľnený vodný kameň očistite kefou.
Ocot
Do vlažnej vody pridajte ocot a umyte ňou chladničku a mrazničku, odstránite tak pachy aj prípadné plesne.
Zašednutý koberec alebo čalúnené kreslo? Do vlažnej vody pridajte za lyžicu octu, namočte kefu a vyčistite textílie. Po zaschnutí budú ako nové.
Octom môžete vydezinfikovať aj práčku.
Sóda bikarbóna
Zmiešajte sódu bikarbónu s vodou a octom a touto pastou natrite steny rúry na pečenie. Zavrite dvierka a zohrejte ju na 100 stupňov. Vypnite a nechajte pôsobiť. Na záver rúru dôkladne umyte, mastnota a pripáleniny by mali zmiznúť.
Sóda bikarbóna s octom odstráni odolnú špinu na kachličkách a v kuchynskom dreze.
Citrón
Potrite rozkrojeným citrónom drevené doštičky na krájanie či servírovanie, nechajte pôsobiť. Táto procedúra by mala pohltiť pachy z cibule či cesnaku a zároveň drevo vydezinfikuje.
Minul sa vám leštič na sklenené tabuľky okien? Pridajte do vody citrónovú šťavu.
Pasta z citrónovej šťavy a soli je výborným leštidlom na mosadz a meď.