Každý druh bobuľového ovocia má svoju jedinečnú chuť, spoločné sú niektoré ich účinky na zdravie a obsah živín. Majú množstvo biologicky aktívnych látok, ktoré pozitívne ovplyvňujú celý rad procesov v tele. Sú cenným zdrojom rôznych druhov antioxidantov a tiež vitamínov a minerálnych látok. Bobuľové ovocie je predovšetkým bohaté na betakarotén, ktorý sa nachádza najmä v šupke jednotlivých druhov a vitamín C vyskytujúci sa v dužine. Okrem toho obsahujú kyselinu listovú, vitamíny E, B1, B2, pyridoxín, vitamín K a biotín. Zároveň bobuľové ovocie obsahuje dostatok železa, vápnika, za zmienku stojí aj horčík, fosfor, mangán, jód.
Veľmi dôležité sú jeho antioxidačné účinky, o ktoré sa starajú flavonoidy a z nich najznámejšie antokyaníny. Sú to rastlinné pigmenty, vďaka ktorým majú ovocné bobuľky svoju typickú oranžovú, červenú, purpurovú až modrofialovú farbu. Ich antioxidačné účinky spočívajú v tom, že nás chránia pred rizikom vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Zároveň sú ochranným štítom pred škodlivými zložkami UV žiarenia, počas leta by sme preto mali jesť čo najviac malín, ríbezlí, černíc a čučoriedok. Dôležitá je tiež látka resveratrol, ktorá má antimutagénne a antikarcinogénne účinky. Sladkou prevenciou je aspoň polovica šálky bobuľového ovocia denne. Takto okrem iného chránime aj mozog pred predčasným starnutím a zhoršovaním jeho funkcií.
MALINY PROTI HORÚČKE
Okrem množstva vitamínu C, ktorý v kombinácii s rutínom zastavuje a zmierňuje krvácanie v tele, obsahujú maliny vitamín B2, železo, meď aj vápnik. Majú močopudné účinky a prečisťujú črevá, takže sú účinným prostriedkom proti zápche. Vďaka kyseline salicylovej sa v minulosti používali na znižovanie horúčky pri prechladnutí a angíne, a to najmä u detí. Naše staré mamy nimi liečili aj málokrvnosť. Maliny obsahujú provitamín A, čím udržiavajú v kondícii zrak a chránia nás pred poruchami videnia. A ešte jedna dobrá správa: maliny podporujú tvorbu leptínu, hormónu, ktorý zodpovedá za pocit sýtosti, bráni prejedaniu sa a pomáha naštartovať lenivý metabolizmus.
ČERNICE PRE ZDRAVÉ SRDCE
Vďaka vitamínu C nám pomôžu pri boji s infekciami a všestranne podporia imunitu. Černice sú ovocím manažérov a ľudí v náročných pracovných pozíciách, pretože pomáhajú znižovať stres. Obsahujú množstvo vody a majú močopudné účinky. Stimulujú činnosť žliaz, ocení ich aj štítna žľaza a sú dobrou prevenciou vzniku strumy. Sú zdrojom významných bioflavonoidov, ktoré pomáhajú chrániť pred rakovinou, zápalom a srdcovými ochoreniami.
ČUČORIEDKY PRE MOZOG
Čučoriedky obsahujú organické kyseliny, vitamíny skupiny B, C a K, karotény, pektín a iné. Antokyaníny v nich prispievajú k zníženiu oxidačného stresu, čím zároveň znižujú riziko srdcových ochorení u zdravých ľudí aj u rizikových pacientov. Výsledky jedného z amerických výskumov naznačujú, že čučoriedky obsahujú látky, ktoré by mohli byť účinné v boji proti Alzheimerovej chorobe. Nádej znamenajú aj pre ženy v a po menopauze, keď ich pomáhajú chrániť pred srdcovo-cievnymi ochoreniami. Účinné látky v čučoriedkach upravujú hladiny cholesterolu, znižujú riziko srdcového infarktu a udržiavajú v kondícii cievy, ktoré tým pádom lepšie okysličujú telo. V minulosti sa toto ovocie používalo pri tráviacich ťažkostiach, dokonca ako prevencia či liek pri niektorých otravách jedlom. Neskôr tieto účinky preverila aj veda – ukázalo sa, že antokyaníny bránia uchyteniu niektorých baktérií ohrozujúcich tráviaci a tiež močový trakt.
RÍBEZLE PROTI BOLESTI HRDLA
Veľké množstvo mimoriadne stabilného vitamínu C sa nachádza najmä v čiernych ríbezliach. Červené odrody obsahujú aj draslík, železo, betakarotény, ktoré chránia sliznice a pôsobia antioxidačne. Šupky čiernych ríbezlí bránia množeniu baktérií typu Escherichia coli, ktoré sú pôvodcami tráviacich ťažkostí aj zápalov močových ciest. Ríbezle obsahujú látky s protizápalovými účinkami, takže šťava z nich pomáha zmierňovať stavy pri bolestiach hrdla. Sú močopudné a pomáhajú detoxikovať.
EGREŠE PROTI OPUCHOM
Egreše obsahujú toľko vitamínu C, že ho v nich zostáva dostatok aj po tepelnom spracovaní. Sú bohatým zdrojom rozpustnej vlákniny, pyridoxínu, biotínu a provitamínu A, ktorý sa ľahšie a lepšie vstrebáva vďaka polynenasýteným mastným kyselinám v šupke. Egreše majú močopudné účinky, bránia zadržiavaniu vody v tele a tvorbe opuchov a prispievajú k detoxikácii. Posilňujú cievy aj väzivové tkanivá.
Čo vedeli britskí letci?
Bobuľové ovocie (najmä čučoriedky, černice a čierne ríbezle) je výbornou prevenciou očných ochorení, napríklad aj glaukómu. Vďaka polyfenolom, betakaroténu a ďalším látkam nás chráni aj pred sivým zákalom, poškodením makuly (centrálnej časti sietnice) a zlepšuje adaptáciu očí v tme. Vedeli to aj britskí letci, ktorí si počas 2. svetovej vojny údajne posilňovali svoj zrak dennou porciou čučoriedkového džemu.
Ochráni vaše srdce
Vedci z Oklahomskej štátnej univerzity v rámci výskumu upozornili na účinné látky v bobuľovom ovocí, ktoré upravujú hladiny cholesterolu v krvi, čím nás chránia pred srdcovými ochoreniami, ale aj cukrovkou. Zistili tiež, že pravidelná dávka brusníc môže pomôcť ľuďom s cukrovkou 2. typu, pretože bráni dramatickému poklesu hladiny cukru v krvi. Toto ovocie zároveň prispieva k tvorbe krvi.