Zubný kaz je choroba tvrdých zubných tkanív, ktorá sa prejavuje rozpadom skloviny a zuboviny. Spôsobujú ho ústne mikroorganizmy, ktoré vytvárajú na zuboch povlak. Najnevhodnejšia je preto strava, ktorá obsahuje skvasiteľné sacharidy. V skratke a „polopatisticky“ povedané: za zubné kazy môžu jedlá, ktoré obsahujú cukor. Pamätáte si? Už v detstve nám vštepovali to, aby sme nejedli veľa sladkostí, lebo sa nám pokazia zúbky…
Našťastie, zubnému kazu sa dá zabrániť. A to veľmi ľahko. „Správnou ústnou hygienou,“ oznamuje nám zubná lekárka Miroslava Ducková. Lenže túto jednoduchú radu rešpektuje iba hŕstka Slovákov. Štatistiky sú alarmujúce. Zuby si pravidelne čistí iba každý piaty. Potom sa nemožno čudovať tomu, že ochorením zubov trpí až 95 percent populácie. Prečo je to tak? „Ľudia sa starajú hlavne o zovňajšok, o to, čo vidieť na prvý pohľad. Zuby sú druhoradé,“ myslí si uznávaná stomatologička. Z vlastnej praxe je zvyknutá na to, že keď už aj má pacienta v kresle, žiada ju najmä o to, aby mu dala do poriadku predné zuby. „Tie zadné nevidno.“ Túto vetu doktorka počúva celé roky. Pritom zanedbanie ošetrenia už vzniknutého kazu môže narobiť v tele poriadnu galibu. Pokiaľ máte napríklad dlhodobo zvýšenú sedimentáciu, všeobecní lekári vás isto vyšlú k zubárovi. Keď už zub bolí, je neskoro. Znamená to, že kaz je už hlboký. Bolesť zuba prichádza postupne. Najskôr sa ohlásia nepríjemné pocity pri pití studených alebo teplých nápojov, alebo pri jedení sladkého. Keď už však zub bolí nepretržite, isto je tam aj zápal. A tam vám už pomôže len lekár. Či vy radšej vyskúšate ešte babské recepty? „Staré mamy odporúčali do pokazeného zuba vložiť klinček. Dočasne to môže pomôcť, pretože má antiseptické účinky a doteraz sa jeho extrakt používa v zubnom lekárstve. Niektorá bolesť sa dá utlmiť studenou vodou, iná horúcou držanou v ústach, ale zubný kaz to aj tak nevylieči,“ varuje odborníčka. Preto je naozaj najvhodnejšie zubným kazom predchádzať a umývať si zuby pravidelne každý deň, minimálne ráno a večer, ideálne po každom jedle. „Čisté zuby sa nekazia a zdravé zuby nebolia,“ dodáva sympatická zubná lekárka Miroslava Ducková.
Pomocníci v starostlivosti o zuby
Dentálna niť
Používajte ju ešte pred čistením kefkou, aby ste vyčistili medzizubný priestor od zvyškov potravy. Používa sa tam, kde sa nedá použiť medzizubná kefka.
Medzizubná kefka
Použite ju ihneď po niti. Dokonalo odstráni posledné usadené zvyšky potravy z ťažko dostupných miest. Je nutné vybrať si vhodnú hrúbku kefky. Poraďte sa o tom so zubárom alebo dentálnou hygieničkou.
Zubná kefka
Pri jej výbere sa nedajte ovplyvniť značkou, cenou ani farbou. Stavte hlavne na kvalitu. Iné kefky sú vhodné pre deti a iné pre dospelých. Vlákna kefky by mali byť mäkké a rovné a hlavička kefky skôr menšia ako väčšia. Kefku meňte každé dva až tri mesiace a vždy po vírusovom a bakteriálnom ochorení.
Zubná pasta
Najlepšie by bolo, keby mal každý člen rodiny vlastnú zubnú pastu. Na hrdle od pasty sa totiž usádzajú baktérie, ktoré sa môžu pri nanášaní pasty na kefku prenášať. A pozor na fluór, ktorý pasty obsahujú. Neprehĺtajte ho. Vo vašom tráviacom trakte by mohol narobiť šarapatu.
Ústna voda
Je len doplnkovým pomocníkom pri čistení zubov. Používajte ju na koniec procesu čistenia zubov. Odporúča sa používať ju ráno a večer po vyčistení zubov. Nesmie sa prehĺtať, riediť a aplikovať priamo z fľaše. Po aplikácii si už nevyplachujte ústa vodou. Deti do šesť rokov by sa jej mali úplne vyhýbať.