Kyselina hyalurónová bola objavená v roku 1934 a svoje meno dostala podľa toho, že je priehľadná – „hyalos“ totiž v gréčtine znamená sklo. Je výnimočná tým, že dokáže výborne viazať vlhkosť. Pôsobí vyslovene ako špongia, vie na seba naviazať až tisíckrát viac vody, ako sama váži.
V našom tele sa nachádza asi 15 gramov kyseliny hyalurónovej, pričom najviac jej je v koži, očiach a v kĺboch. Nájdete ju však aj v ďasnách, prieduškách a v pľúcach, v nosovej sliznici aj v sliznici močového mechúra, v pupočnej šnúre, vo svaloch, v obličkách aj v mozgu. Jednoducho, všade tam, kde je pre správne fungovanie nevyhnutná vlhkosť.
KYSELINA HYALURÓNOVÁ – NÁŠ SILNÝ OCHRANCA
Kyselina hyalurónová má množstvo účinkov v závislosti od toho, kde pôsobí. Napríklad účinne vychytáva voľné radikály. Sú to reaktívne molekuly, ktoré nadmerne vznikajú pri zápale a predlžujú ho.
Urýchľuje tiež hojenie rán na povrchu pokožky, ale napríklad aj hojenie poškodenej sliznice nosa či močového mechúra. Zlepšuje prirodzené vlastnosti slizníc a zvyšuje ich obranyschopnosť, pretože vysušené sliznice ľahšie zdolajú vírusy aj baktérie. Prispieva k čisteniu dýchacích ciest, keď sa v nich pri chorobách hromadí hlien.
Kyselina hyalurónová reguluje zápalovú reakciu tela a to tak, že keď je zápal dôležitý pre hojenie, podporí ho, no keď zápal škodí, snaží sa ho zastaviť. Pomáha aj pri únave, podporuje nárast energie.
Výborne sa uplatňuje aj pri syndróme suchého oka, ktorý často postihuje tých, čo pracujú s počítačom, no aj pri takých závažných ochoreniach ako je artritída. Vo všeobecnosti pomáha pri ťažkostiach s kĺbmi a mimoriadne účinná je aj pri problémoch súvisiacich so starnutím pleti a celkovým vzhľadom pleti.
PREČO NÁM CHÝBA?
Tak, ako sa vekom zhoršuje vstrebávanie vitamínov a minerálnych látok, slabne aj schopnosť organizmu vytvárať si ochranné látky a medzi nimi aj kyselinu hyalurónovú. Kým v dvadsiatke jej ešte máme dosť, v štyridsiatke naše telo dokáže vyprodukovať už len polovicu z množstva kyseliny hyalurónovej, ktoré by sme denne potrebovali, no a v staršom veku je to ešte horšie. Navyše, na množstvo kyseliny hyalurónovej v organizme vplýva aj náš zdravotný stav a celkový životný štýl – ochudobňuje nás o ňu napríklad fajčenie, znečistené životné prostredie, nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu, nevhodná strava aj nedostatok spánku. Výsledkom je rýchlejšie starnutie pokožky, čo sa prejaví hlbokými vráskami a ochabnutosťou kože, ale napríklad aj problémy s kĺbmi, na čo nás zase upozorní bolesť či obmedzenie pohybu.
POMÔŽE SÓJA AJ MÄSOVÝ VÝVAR
Tvorbu kyseliny hyalurónovej môžeme čiastočne podporiť aj vhodnou stravou. Zdá sa vám, že Ázijčanky starnú pomalšie a nemajú také výrazné vrásky? Možno za to vďačia sóji, ktorej jedia oveľa viac ako my. Sója obsahuje fytoestrogény a tie pomáhajú organizmu produkovať viac kyseliny hyalurónovej aj v staršom veku. Takže si doprajte výrobky zo sóje, ale napríklad aj koreňovú zeleninu či potraviny obsahujúce vitamín A, zinok a horčík a v neposlednom rade aj kvalitný mäsový vývar z kostí a koží. Pomôže ale aj pohárik červeného vína (aby nemal nežiaduce účinky, tak naozaj len jeden) a tmavé hrozno.
POMOCNÍCI Z LEKÁRNE
Ak vás trápia problémy, ktoré súvisia s nedostatočnou tvorbou kyseliny hyalurónovej v organizme, môžete si ju do organizmu dodávať aj zvonka. Na trhu sú tablety, injekcie aj špeciálne tekuté produkty s obsahom čírej kyseliny hyalurónovej, ktoré dostanete kúpiť v lekári. Sú určené predovšetkým na problémy s kĺbmi a pokožkou.
Kyselina hyalurónová a vrásky
Kyselina hyalurónová má široké uplatnenie v kozmetike pri problémoch súvisiacich so starnutím pleti. Je známe, že hydratovaná pleť starne pomalšie a kyselina hyalurónová je doslova zásobárňou vlhkosti. Dodáva vlhkosť kožným tkanivám aj kolagénu. Tým, že pôsobí ako špongia, po nasatí vody zväčšuje svoj objem, čím sa vyhladia jemné vrásky, zjemnia sa linky, pokožka bude pôsobiť sviežo, nebude ovisnutá a ochabnutá. Pokožka získa mladistvý vzhľad.
Kyselina hyalurónová zároveň chráni pokožku aj pred vonkajšími vplyvmi a urýchľuje jej regeneráciu, čo je výborné, napríklad ak trpíte akné a máte na tvári po ňom drobné stopy.
Kyselina hyalurónová a kĺby
Vekom sa ničí a vysychá chrupavka kĺbov, čo spôsobuje bolestivosť, rannú stuhnutosť a obmedzenie pohybu. Kyselina hyalurónová je prirodzenou súčasťou tzv. synoviálnej tekutiny, ktorá sa nachádza v kĺbe. Ľudovo sa jej hovorí aj kĺbový maz alebo kĺbová tekutina. Jej úlohou je brániť nadmernému treniu kĺbov a zabezpečiť tak hladký pohyb. Synoviálna tekutina zároveň zabezpečuje výživu kĺbu a pôsobí aj protizápalovo.
Keď je v kĺbe nedostatok kyseliny hyalurónovej a kolagénu, kĺbová tekutina mení svoje vlastnosti (znižuje sa jej viskozita) a nemôže tak plniť svoju funkciu. Nastáva nadmerné trenie kostí v kĺbe, čo sa prejavuje veľkou bolesťou. Lekár vám v tomto prípade môže odporučiť podávanie kyseliny hyalurónovej priamo do kĺbovej štrbiny alebo formou tabliet.