Anglické slovo „burnout“, čiže vyhorenie, použil prvýkrát americký psychoanalytik Herbert J. Freudenberger. Označuje stav, keď ľudia prepadajú neprekonateľnej letargii, zúfalstvu a bezmocnosti, a to predovšetkým v súvislosti so svojím zamestnaním. Asi nie je prekvapením, že sa to týka najmä tých, ktorí pracujú s ľuďmi: opatrovatelia, učitelia, zdravotníci… Syndróm vyhorenia hrozí tiež policajtom alebo telefónnym operátorom, ale stále častejšie sa tento problém objavuje aj u školopovinných detí.
Hoci má vyhorenie určité spoločné črty s klinickou depresiou, ide tu o iný problém. Prinajmenšom preto, že spočiatku postihuje iba pracovnú časť života a súkromie nie je zasiahnuté. To sa ale môže časom zmeniť, následkami môžu byť depresie a chronická únava.

Príznaky vyhorenia sú fyzické aj psychické

Vyhorením sú vysoko ohrození ľudia, ktorí začínajú vo svojom povolaní s obrovským, až nereálnym nadšením a množstvom ilúzií. Tomu zodpovedá päť fáz vývoja choroby. Vo fáze nadšenia človek spočiatku prekypuje elánom a energiou, mnohí pre svoju prácu obetujú aj svoj súkromný život. Potom ale prichádza fáza stagnácie, keď počiatočné nadšenie opadá. Ukazuje sa, že veci nie sú ideálne. Fáza frustrácie nastáva, keď sa objavia pochybnosti o zmysle vykonávanej práce. Najčastejšie ich vyvolajú zlé skúsenosti s klientmi a nadriadenými. Táto fáza trvá väčšinou dlhšiu dobu, a po nej nastupuje fáza apatie. Človek robí len to najnutnejšie, chýba mu akákoľvek vlastná iniciatíva a zamestnanie považuje výhradne za prostriedok obživy. Nakoniec nastáva vlastná fáza vyhorenia. Príznaky už sú zreteľné: chorý človek je citovo i telesne vyčerpaný, má problémy so sústredením. Môže byť agresívny, cynický voči klientom, neznášanlivý ku kolegom. Vyhorenie sa premieta aj do osobného života a vzťahov, takto zasiahnutý človek si často vybíja frustráciu na svojich blízkych. Objavujú sa tiež poruchy spánku, strata chuti do jedla, svalové napätie, dokonca aj vzostup krvného tlaku. Človek je náchylnejší k chorobám.

Deti musia mať čas na ničnerobenie

Vyhorenie, bohužiaľ, nie je len záležitosť dospelých. Štúdia univerzity v nemeckom Bielefelde dokázala, že pätina detí trpí nadmerným stresom, objavujú sa u nich časté bolesti hlavy, nevoľnosť a iné typické symptómy vyhorenia. Ide o deti, ktoré prakticky nemajú voľný čas kvôli krúžkom a tréningom a ich rodičia požadujú úspechy v škole i mimo nej. Zo školy tak cupitajú na hudobnú, tanečnú alebo nejaký šport, potom si doma urobia domáce úlohy, nachystajú sa na ďalší deň a už je noc. Je veľkou chybou, ak sa rodičia snažia svojim ratolestiam vyplniť každú minútu dňa, až kým ich neuložia do postele. Voľný čas na hranie, alebo jednoducho „ničnerobenie“ je pre zdravie dieťaťa nutnosťou. Ambiciózni rodičia by sa preto mali vo svojich nárokoch krotiť a dať dieťaťu na výber, na ktorý krúžok bude dochádzať a okresať ich počet na únosnú mieru. Nie je v silách žiadneho školáka, aby sa po celodennej výučbe každý deň naplno a s chuťou venovalo inému záujmovému krúžku.

Psychologická liečba v prípade detí však musí zahrnúť celú rodinu. So syndrómom vyhorenia je nevyhnutné obrátiť sa na psychológa. V niektorých prípadoch je nutná aj pomoc psychiatra, zvlášť keď sa objavia samovražedné myšlienky. Jedinou prevenciou pri dospelých pritom je nerobiť si o svojej práci veľké ilúzie, a hlavne nezabúdať na súkromný život. U detí je problém komplexnejší, ale na úvod postačí svoje dieťa nepreťažovať a zvyšok nechať na odborníkov.

Predíďte mu!

Okrem vyváženie osobného a pracovného života sú prevenciou vyhorenia kvalitné vzťahy ako rodinné, tak priateľské. Veľmi záleží na nadriadených, resp. na pedagógoch. Tí by nemali šetriť oprávnenou pochvalou. Dôležitý odkaz pre snaživcov: Ak si chcete uchovať zdravie, naučte sa hovoriť „nie“. Ľudia, ktorí ochotne kývnu na všetko, sa pod tlakom povinností rúcajú najčastejšie. A podobne ako vyhorenie, ani únavu nevyliečite žiadnymi návykovými látkami. Ani alkoholom.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.