Zo štatistík vyčítame, že až v 15 % párov, ktorým sa nedarí prirodzene počať dieťatko, môže mať aj problém s imunitným systémom. Systémom, ktorý je pre náš život v každom veku veľmi dôležitý. Rozpoznáva totiž škodlivé od neškodlivého, obraňuje organizmus alebo to neškodné aj toleruje. Až do takej miery, že tvorí možno prekážku pri otehotnení. Ak gynekológ vylúči anatomické, gynekologické, prípadne iné príčiny, prečo žena nedokáže otehotnieť, resp. vždy potratí plod, je na rade aj vyšetrenie u imunológa. A tam zistíme, že niekedy aj potraviny môžu byť príčinou, prečo sa nevieme pohodlne dostať k bábätku. „Narastajú  alergické  a imunologické  ochorenia. Prostredie, v ktorom žijeme, je plné chémie, vystavujeme sa stresu. Imunita nevie primerane reagovať a dôsledkom môžu byť aj poruchy plodnosti,“ hovorí MUDr. Martin Lešťan, imunológ spolupracujúci s Centrom pre asistovanú reprodukciu Gyncare.

Existujú ochorenia, ktoré môžu byť príčinou neplodnosti

Cukrovka, obezita, ochorenia štítnej žľazy, autoimunitné ochorenia, ale aj „obyčajná“ alergia na potraviny či lepok, môže dať žene stop natoľko, že jej imunitné bunky bránia počatiu. Základom vyšetrenia u imunológa je vyšetrenie oboch partnerov. Pretože za zníženou plodnosťou môže byť ochorenie muža alebo ženy, no častokrát je problém u oboch. „Po  dôkladnej anamnéze si zosumarizujeme doteraz absolvované vyšetrenia u špecialistov a individuálne navrhneme ďalšie potrebné vyšetrenia. Pátrame po možných chronických nedoliečených infektoch, po alergiách, potravinových intoleranciách a pristupujeme k dôkladnému imunologickému skríningu. To pozostáva z vyšetrení týkajúcich sa protilátkovej a bunkovej imunity a iných špecializovaných vyšetrení. Zaujíma ma, či biele krvinky u ženy si nevytvárajú protilátky proti partnerovým spermiám, či nie sú nadmerné bunkové reakcie imunitného systému u ženy, ktoré by mohli byť príčinou zníženej plodnosti  či opakovaných potrácaní. U časti žien nachádzame problém v celkovej zníženej obranyschopnosti. Vyšetrenia sú pomerne komplikované a aj finančne náročné, a preto by ich mal ordinovať špecialista u vhodne zvoleného páru,“ vysvetľuje doktor Lešťan.

 

Aj žena vie odsledovať, čo jej škodí

„Už naši učitelia nám hovorili, počúvaj trpezlivo pacienta – častokrát ti hovorí diagnózu. Ženy majú možno o čosi viac ako muži vyvinutý akýsi zmysel pre vycítenie ťažkostí nielen u seba, ale aj u svojich detí. Niektoré popisujú, že majú pocit, akoby sa plod nevedel v ich maternici uhniezdiť, iné majú pocity, že ich telo bojuje so zárodkom. My potom tieto ich pocity vieme aj objektivizovať laboratórnymi vyšetreniami,“ odkazuje imunológ.

 

Dôležité je poznať svoje telo

Mali by sme vedieť  porozumieť signálom tela, ktorými nás žiada o zmenu nášho životného štýlu. „Máme mnoho pacientok a pacientov, ktorí si jednoduchým krokmi zlepšili svoje  zdravie, prirodzene počali a donosili dieťatko. Niekedy stačí zmeniť stravovacie návyky spoznaním svojich intolerancií, inokedy diagnostikovaním a následným liečením doteraz  nespoznaného ochorenia sa plodnosť výrazne zlepší. Reprodukčný imunológ je partnerom páru k ich ceste za vytúženým dieťatkom. Máme v rukách  liečebné postupy, ktorými vieme pomôcť, ale mnohokrát je kľúč k úspechu v rukách budúcich rodičov. Je totiž oveľa ľahšie byť pasívny a nechať sa liečiť, ako napĺňať rady ohľadom zmeny životného štýlu,“ uzatvára Martin Lešťan.

https://www.youtube.com/watch?v=SDbtMCDJkgw&feature=youtu.be

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi