Herpes simplex, čiže opar, je veľmi nákazlivé infekčné ochorenie, ktoré postihuje hlavne sliznicu a pokožku úst, ale objaviť sa môže aj na genitáliách. Bohužiaľ, tiež v oku či v jeho blízkosti. Drobné pľuzgieriky a vriedky spôsobuje vírus. Väčšina ľudí (podľa posledných štatistík je ich až 90 %), ktorí v dospelosti trpia na opary, sa pritom nakazí vírusom Herpes simplex typu 1 už v detstve a prvá infekcia môže prebehnúť úplne bez príznakov, teda aj bez povšimnutia. Potom sa ale vírus doslova zabýva a prežíva v tele, najčastejšie v uzle trojklanného nervu v oblasti spánkov, kde čaká na vhodný okamih na prebudenie. Ten nastáva, keď je náš imunitný systém oslabený napríklad prechladnutím alebo chrípkou, ale vyvolávajúcimi faktormi môže byť aj menštruácia, zažívacie ťažkosti alebo aj nepriaznivé vplyvy vonkajšieho okolia ako vietor, slnečné žiarenie alebo mráz. Zásadným je, samozrejme, kontakt s postihnutým človekom, pretože ten je po celý čas výskytu oparu infekčný.
Pomoc nájdete v prírode
Ak sú pre vírus vhodné podmienky, nelení a aktivuje sa, aby sa mohol vydať na cestu pozdĺž nervu a spôsobiť výsev oparu. Nemožno ho nijako deaktivovať. Ľudia, ktorí majú zníženú imunitu a opary ich sužujú často a vo veľkom rozsahu, preto väčšinou užívajú antivirotiká. Tie je možné nasadiť pri prvých príznakoch (pálenie a mravčenie) ako päťdňovú intenzívnu liečbu pri výseve oparu. Antivirotiká vám ale môže predpísať iba lekár. Väčšina ľudí, ktorí trpia na opary, však obvykle volí samoliečbu, a to najčastejšie lokálnymi virostatikami (protivírusovými prípravkami), napríklad krémami. Ich nevýhodou je, že ich nemožno odkladať na ďalšie použitie a, navyše, sú veľmi drahé.
Nie každý tiež znesie typickú „chemickú“ príchuť na perách. Zvoliť môžete aj liečivé náplasti špeciálne na opary. Ďalšou možnosťou sú prírodné látky, ktoré prinášajú úľavu od prejavov oparu a urýchľujú hojenie.
Prvou pomocou je priloženie vrecúška čaju Earl Grey, ktorý je nutný zaliať vriacou vodou, a potom ho nechať vychladnúť. Protivírusový účinok má aj čajovníkový olej a výťažky z eukalyptu. Veľmi účinné je pravidelné používanie krému s extraktom z listov medovky, a podobné vlastnosti má aj sibírsky ženšen, konope alebo propolis. Úľavu prinesie harmanček vo všetkých podobách, staviť môžeme aj na rebarboru alebo cesnak, ktorý dokáže zaraziť šírenie herpesového vírusu.
Ako predchádzať rozvoju vírusu?
Vyvážená strava bohatá na minerály a vitamíny (najmä C a E), na selén a zinok je základom prevencie vzniku oparu. Vitamín C a flavonoidy dokážu skrátiť trvanie príznakov sprevádzajúcich opar na menej ako polovicu. Už pri prvom pocite pálenia teda jedzte čo najviac ovocia, najlepšie citrusov. Doprajte si tiež sezónnu zeleninu a kvalitné chudé mäso, pokiaľ aspoň raz týždenne zaraďte do jedálnička morské alebo sladkovodné ryby. Nezabúdajte tiež, že jedným z najčastejších spúšťačov oparu je stres a nedostatok odpočinku. Dôležitý je pravidelný pohyb.