Hoci sú českí turisti, najmä v Tatrách, častým terčom slovenského vtipkovania, jedno treba uznať: sú aktívnejší, zvedavejší a mnohé novinky sa u nich presadia oveľa skôr ako u nás. Jednou z takých je aj bosovanie, čiže chôdza (turistika), prípadne beh naboso. Slovo je odvodené z prekladu anglického slova barefooting. A barefoot je tiež výraz pre špeciálne topánky – sú mäkké, ohybné a pripomínajú skôr ponožky ako obuv.
Bosovanie, čiže chôdza naboso, je celosvetovým trendom a súvisí s filozofiou návratu k prirodzenosti, zdravému životnému štýlu a k prírode. Ľudské nohy sú stvorené na to, aby chodili, behali, posúvali nás, a to najmä po prírodnom teréne, akým je zem, piesok, tráva. Je pre ne neprirodzené, že ich ustavične väzníme v uzavretých topánkach, trápime v úzkych lodičkách na vysokom opätku, deformujeme v rôznych žabkách, šľapkách, papučiach.
Pohyb naboso má pre nohy viacero výhod, čo potvrdzujú aj ortopédi. Napríklad pôsobí preventívne a pomáha pri plochých nohách. Pri priamom kontakte pokožky s prírodným povrchom sa stimulujú rôzne receptory, ktoré rozvíjajú silu svalov, odolnosť kĺbov a šliach, znásobujú vnímanie terénu a pôžitok z chôdze. Bosovanie je zároveň výbornou masážou a akupresúrou, ktorá stimuluje reflexné body na chodidlách a nervové funkcie ovplyvňujúce rovnováhu a pohyblivosť.
Ako začať
Pre začiatočníkov je dôležité, aby najskôr pripravili a zvykli nielen pokožku chodidiel, ale aj svaly, šľachy, kĺby nôh na chodenie bez topánok. Ideálnym počasím pre prvý kontakt s terénom sú teploty nad dvadsať stupňov. Aby vás neodradili drobné zranenia, škrabance či odreniny, topánky dajte dole až na nejakom komfortnejšom kúsku cesty, ideálna je lúka, poľná či vychodená lesná cesta. Opatrnosti nikdy nie je dosť, takže sa pozorne dívajte pod nohy, aby ste si nevytkli členok alebo nezakopli palcom napríklad o koreň stromu.
Najmä pokročilejších láka bosovanie pri behu. Také niečo je však vhodné iba pre ľudí s úplne zdravými nohami, zdravou chrbticou a kĺbmi, bežeckým štýlom. V opačnom prípade hrozí riziko poranenia, dokonca zlomenín.
A koľko času venovať bosovaniu a aká má byť dĺžka trasy pre začiatočníkov? Dôležité je nepreháňať to. Vnímajte svoje pocity, keď máte pocit, že chôdza začína byť namáhavá či nebodaj bolestivá, tak si radšej obujte topánky. Rovnako je dôležité, aby vám nebola zima, a to napriek príjemnému počasiu. Nezvyknuté chodidlá môžu prechladnúť, čo sa môže prejaviť v podobe nádchy, prechladnutia, ale aj závažnejších problémov ako je zápal močových ciest.
Alternatívne atrakcie
Bežná trasa, akú prejdú skúsení bosí turisti na jeden záťah, meria okolo dvanásť kilometrov, bosovanie je predsa len náročnejší spôsob presúvania sa po teréne ako chôdza v topánkach. Keď chcete zistiť, či je stvorené aj pre vás, vyskúšajte si niektorú zo špeciálnych zážitkových trás, ktoré bývajú súčasťou zábavných parkov či oddychových centier v prírode. Takéto atrakcie sú bežné v zahraničí, nájdete ich v Rakúsku aj v susednom Brne. Majú rôzne upravený povrch, ktorý je výbornou masážou pre nohy.
Pre tých, ktorých bosovanie až tak neláka, ale chceli by skúsiť nejaký iný spôsob chodenia po teréne, sú vhodné už spomínané špeciálne topánky barefoot s ultra tenkou podrážkou. Nohy v nich, na rozdiel od klasickej obuvi, môžu pri chôdzi alebo behu pracovať prirodzene a pritom sú izolované od chladu a nerovného terénu.
Pozor! Bosovanie nie je vhodné pri syndróme diabetickej nohy, pretože v takomto prípade sa aj malá ranka môže hojiť veľmi dlho a s komplikáciami. Opatrní by mali byť tiež ľudia alergickí na bodnutie hmyzu.