Samozrejme, sušené ovocie nenahradí čerstvé. Aj po vysušení však ostávajú v sušenom ovocí mnohé výživné látky. Účinky vlákniny na tráviaci systém podporíte, ak po sušenom ovocí vypijete pohár vody.
Menej kalórií ako bežné sladkosti
Sušené ovocie je bohaté na jednoduché cukry (fruktózu a glukózu), no v porovnaní s bežnou mliečnou čokoládou má asi polovicu kalórií. Na 50 g ovocia to priemerne vychádza asi 120 až 140 kalórií, pričom nemáme na mysli sladené s pridaným cukrom. Vyberajte si tie druhy, ktoré sú sušené bez prídavku cukru – slivky, marhule, jablká či hrozienka. Sušené ovocie neobsahuje žiadny tuk ani cholesterol. Neuškodí preto ani pacientom s vysokým krvným tlakom. Odporúčaná denná dávka je 30 g sušeného ovocia (nanajvýš 40 g) a nemali by ste ju prekračovať.
Najlepšie je usušené doma
Ak si sušené ovocie kupujete v obchode, preštudujte si, či nie je konzervované oxidom siričitým (E220). Ten ochraňuje ovocie pred skazením a oxidáciou. Ak áno, nezabudnite ovocie pred zjedením umyť. Najlepšie je sušené ovocie, ktoré si doma usušíte sami – v bežnej rúre (nakrájané ovocie na plechu vyloženom papierom na pečenie sušte pri teplote 50 až 60 °C celú noc), na radiátore alebo v sušičke na ovocie.
Malé triky – veľký efekt
Jablká pomôžu schudnúť
Sú na Slovensku asi najobľúbenejším sušeným ovocím, sušili ich už naše babičky. Sú bohaté na vitamíny A, B aj C – množstvo závisí od druhu jabĺk a tiež od spôsobu sušenia – pri šetrnom sušení sa celkovo v ovocí uchová viac živín. Mali by ich jedávať študenti počas skúškového obdobia, podporujú činnosť mozgu. Enzýmy pomáhajú pri rozkladaní tukov, takže sušené jablká sa hodia aj vtedy, ak sa snažíte schudnúť. Hrozienka dodajú energiu Majú veľa železa aj vitamínov skupiny B. Obsahujú látky, ktoré dokážu eliminovať škodlivé baktérie v ústnej dutine. Dodajú vám rýchlo energiu, ak sa cítite vyčerpaní.
Figami proti depresii
Figy vám posilnia kosti, pretože obsahujú veľké množstvo vápnika. Sú bohaté na vitamín B aj vlákninu. Sú ľahko stráviteľné a dodajú vám množstvo energie. Osvedčili sa pri depresiách a strese, pretože majú upokojujúci účinok.
Datle pre pokojný spánok
Vďaka aminokyseline tryptofán majú upokojujúce účinky a pomôžu vám pri poruchách spánku. Pozor však na množstvo, majú vysoký obsah cukru. Ľudovým receptom je uvariť datle v mlieku. Datľové mlieko pomôže pri kašli a zápale priedušiek.
Brusnice pre močové cesty
Sušené brusnice obsahujú dokonca viac antioxidantov ako čerstvé. Pomôžu vám pri hnačke a zbavia vás pocitov nadúvania. Podporujú zdravie močového mechúra. Pri nákupe sušených brusníc si preštudujte, ako sú ošetrené, pretože často bývajú dochutené cukrom s prídavkom oleja. Tieto druhy však neodporúčame.
Marhule vás prečistia
Tieto sladučké plody sú bohaté na betakarotén, vlákninu, draslík, magnézium aj železo. Pomáhajú pri srdcovo-cievnych ochoreniach, znižujú vysoký krvný tlak. Môžete ich použiť na vnútornú očistu: keď ich budete jedávať nalačno, zbavia váš organizmus toxínov. Zaberú aj proti únave.