Biela reďkev
Vyzerá ako veľká biela reďkovka alebo aj ako veľká mrkva. Surová má pikantnú chuť, zlepšuje trávenie a odporúča sa jesť ju najmä k mäsu. Obsahuje veľa vlákniny a pri trávení viaže na seba škodliviny i nadbytočné tuky. Je teda skvelým diétnym doplnkom. Urobte si z nej šalát, polievku, môžete ju i zapiecť.
Čerstvé šťavy
Zaručený recept na dlhovekosť? Podľa niektorých zdrojov sú to čerstvé zeleninové a ovocné šťavy. Vyskúšajte napr. mix mrkvy a reďkoviek, kalerábov a rajčín či reďkovky s uhorkou. Pri pravidelnej konzumácii takýchto štiav sa zakrátko budete cítiť lepšie a môžete i schudnúť.
Reďkvičky
Na našom trhu je už viacero variantov tejto zeleniny. Líšia sa tvarom i farbou, ale všetky prospievajú nášmu zdraviu. Ich pikantnú, až štipľavú chuť spôsobujú horčiny a éterické oleje, ktoré obsahujú. Tie si dokážu poradiť so škodlivými mikroorganizmami i plesňami v črevách. Preto sú reďkovky vhodné najmä pre tých, ktorých trápi nadúvanie, hnačky i zlé trávenie. Najlepšie a najúčinnejšie sú surové.
Čierna reďkev
Túto pikantnú zeleninu poznali už starí Egypťania, aj v stredoveku sa tešila obľube. Niet divu, pomáha totiž nášmu telu zbaviť sa škodlivín, prečistí i pečeň. Najlepší účinok dosiahnete, keď si ju dáte surovú, napríklad s chlebom, alebo ako súčasť šalátu. Na jar a v jeseni si môžete urobiť očistnú kúru (mala by trvať 28 dní), počas ktorej každý deň vypijete pohár takejto čerstvej šťavy.
Baby karotka
Pokiaľ ide o obsah vitamínov, minerálov a iných zdraviu prospešných látok, baby karotka je na tom rovnako ako obyčajná mrkva. Odlišuje ju však nielen veľkosť, ale aj sladšia chuť a väčšia krehkosť. Baby karotku si najlepšie vychutnáte udusenú na masle, s petržlenovou vňaťou. Hodí sa aj do zeleninových zmesí – napríklad s brokolicou, kalerábom a paprikou. Dostať ju iba mrazenú alebo sterilizovanú.
Kaleráb
Môžete ho jesť čerstvý, dusený, ochutiť ho ako kapustu, vypražiť – kaleráb sa skrátka dá pripraviť mnohými spôsobmi. Obsahuje veľa vitamínu C, ktorý posilňuje imunitu, a aj draslíka, dôležitého pre správny krvný tlak. V kalerábe je pomerne dosť síry, ktorá dokáže ničiť škodlivé baktérie v tráviacom trakte. Vďaka vysokému obsahu vlákniny je i skvelou diétnou potravinou.
Mrkva
Kým iné druhy zeleniny nám viac prospejú v surovom stave, mrkvu by sme mali jesť varenú. Má totiž veľmi odolné bunkové steny, takže zo surovej naše telo dokáže získať asi len štvrtinu prospešných látok. Najdôležitejší z nich je betakarotén, ktorý dáva pokožke zlatý nádych a v tele sa premieňa na vitamín A. Surovú mrkvu môžete jesť iba samotnú, pripraviť z nej šalát alebo šťavu. Ak ju chcete tepelne upraviť, uduste ju na masle. Tip: Do mrkvovej šťavy či šalátu prilejte vždy trocha oleja. Bez tukov sa betakarotén nemôže premeniť na vitamín A.