Keď sa žena a muž rozhodne, že je čas na dieťa, zvyčajne tomu žena prispôsobí svoj životný štýl. V nej sa bude plod vyvíjať a rásť, ona ho bude nosiť, preto sa zdá logické, že si upraví životosprávu – od jedla cez prácu, oddych, šport až po výživové doplnky. Nie každá, ale mnohé.

 

Mýtus – existuje len jeden druh asistovanej reprodukcie

Je to mýtus. Hoci najčastejšie sa spomína umelé oplodnenie, existujú aj ďalšie spôsoby, ako môcť mať vlastné dieťa. Jedným  z nich je napríklad oplodnenie vajíčka mimo maternice, použitie vajíčka inej ženy či asistovanie pri presnom určovaní plodných dní. Ďalšou možnosťou je aj zmrazenie vajíčka pre prípad tehotenstva v neskoršom veku. „Žena by sa pri preventívnych prehliadkach u gynekológa mala pýtať aj na to, ako vyzerajú vaječníky, aká je zásoba vajíčok a či ešte môže odkladať otehotnenie. Gynekológ by na to dnes mal vedieť odpovedať,” odporúča MUDr. Michaela Grossová. PhD. Predčasné vyčerpanie zásob vajíčok sa dnes často pozoruje aj u žien, ktoré majú okolo 35 rokov, niekedy dokonca menej. „Ďalším problémom pre donosenie dieťaťa sú myómy maternici – typické u žien nad 35 rokov, ktoré vytvárajú v maternici prekážku na uhniezdenie embrya. A na tomto mieste treba povedať, že okrem hormonálnej nerovnováhy výrazne ovplyvňuje schopnosť počať potomka aj životný štýl. Šance znižujú nadváha a fajčenie. Fajčenie najmä preto, že pri ňom vzniká obrovské množstvo voľných kyslíkových radikálov, ktoré ničia bunky, v prípade žien vajíčka a v prípade mužov spermie,“ vysvetľuje MUDr. Grossová, PhD. „Tieto negatívne vplyvy sa dajú čiastočne odbúrať vhodnými výživovými doplnkami, už roky máme dobré skúsenosti s doplnkami s obsahom myo-inozitolu, ktorý patrí do skupiny vitamínov B a ktorý je veľmi nápomocný pri snahe počať potomka mužom aj ženám.“

 

Cvičte

Napriek tomu, že sa snažíte alebo plánujete snažiť o počatie, nemusíte so svojím telom narábať ako s keramickou bábikou. Práve naopak. Vaše telo by malo byť dostatočne fyzicky schopné a vytrvalé vynosiť dieťa. Preto podporte svalovú pamäť nie len kvôli tehotenstvu, ale aj zotavovaní po pôrode. Tak ako pleť, aj telo si pamätá. Ak mu dáte dobrý fyzický základ ešte pred pôrodom, je pravdepodobné, že sa po ňom zotavíte skôr.

Doprajte si odpočinok

Melatonín je hormón, ktorý reguluje spôsob, akým naše telo vníma striedanie dňa i noci. V najväčšom množstve si ho telo tvorí počas spánku a počas tmy, čo nie je pre každého to isté. S rastúcou intenzitou svetla jeho prítomnosť v tele rýchlo klesá. Tento pravidelný rytmus klesania a rastu hladiny melatonínu naťahuje naše biologické hodiny. Melatonín však nie je len hodinársky hormón, funguje ako dôležitý antioxidant a vplýva na správne fungovanie imunitného systému. Tým, že znižuje riziko oxidačného stresu, vplýva na dozrievanie a kvalitu ženských pohlavných buniek. Preto nezabúdajte na oddych a spánok. Vaše telo musí byť dostatočné pripravené na počatie a zároveň na vynosenie zdravého dieťatka.

 

Lekárka radí

 „Dostatočná hladina melatonínu má v tele matky počas gravidity priaznivý vplyv na vývin plodu, hlavne jeho nervový a endokrinný systém.“ Hovorí MUDr. Grossová. Tehotenstvo  nestojí a nepadá len na jednom jedinom vitamíne. Preto, ak sa chcete poistiť, lekári odporúčajú zvýšiť svoj pravidelný denný príjem nielen melatonínu, ale aj kombinácie myo-inozitolu a kyseliny listovej. Aj keď sa tieto odporúčané látky nachádzajú aj v rôznych jedlách, získať ich v dostatočnom množstve je jednak veľmi zložité a tiež sa často poškodzujú tepelnou úpravou. Preto, ak chcete rodinný prírastok, hľadajte výživový doplnok, ktorý obsahujú tieto látky. Napríklad Inofolic, doplnok s vysokým obsahom inozitolu a kyseliny listovej.

Nezabudnite na partnera

Aj váš partner či muž by mal určite absolvovať vyšetrenie u urológa. Ak sa mu s vami nepodarilo počať dieťa po roku pravidelných nechránených pohlavných stykov, ak máte viac ako 35 rokov. Vyšetrenie je však namieste aj vtedy, keď u ženy opakovane dochádza k spontánnym potratom a keď muž prekoná akékoľvek ochorenie, ktoré môže mať vplyv na jeho plodnosť. Počatie je skutočne záležitosť oboch partnerov. Pre mužov je ich plodnosť veľmi citlivá téma, lebo sa dotýka samotnej evolučnej podstaty mužnosti. No nezabudnite, že neplodnosť je problémom páru, nie jednotlivca.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Nadnárodná spoločnosť Exeltis pôsobí v 40 krajinách sveta a poskytuje široké portfólio liekov a výživových doplnkov, najmä pre zdravie žien, dermatológiu, endokrinológiu a nervový systém. Exeltis Slovakia vznikla v roku 2010. Od začiatku svojho pôsobenia na Slovensku sa špecializuje prevažne na oblasť ženského zdravia, od plánovania tehotenstva (antikoncepcia), po pomoc pri otehotnení, starostlivosť počas gravidity a dojčenia, liečby vaginálnych infekcií až po menopauzu. Exeltis je partnerom žien v každej etape ich života.