Počas menštruácie sa telo výborne čistí nielen od krvi, hlienu a odumretých buniek, ale aj toxínov. Je to taký mini hormonálny kúpeľ. Muži takú dobrú príležitosť raz mesačne nedostali. Menštruácia je aj senzorom nášho zdravotného stavu, jej zmeny totiž dokážu poukázať na prípadné ochorenia alebo problémy, ktoré by sme bez nej často neodhalili.
Poďte spolu s nami objaviť, ako cyklické zmeny fungujú v súčinnosti s našou mysľou. Budeme tak stíhať oveľa viac, cítiť pohodu a mať dostatok energie. Stačí si len všetko dobre rozplánovať.
Reflektívna fáza (1. – 6. deň od začiatku menštruácie)
„Čerpajme duševnú silu a pripomeňme si svoje sny.“
V prvých dvoch dňoch začatia cyklu, keď príde menštruácia, máme málo estrogénu, preto pociťujeme únavu. Môžeme cítiť sťahy maternice, a teda kŕče či bolesť hlavy. Počas týchto dní sme skôr uzatvorené, tiché a zasnené. Jemné cvičenie je fajn, no nie je to čas na veľké fyzické výkony, ani na vymýšľanie nových projektov. Môžeme zabúdať, cítiť sa trocha mimo svojej zóny, čo však nemusí byť úplne na škodu. Jednoduchšie nájdeme kompromisy a vyhneme sa zbytočným konfliktom.
Je to dobrý čas venovať sa samej sebe a rozmaznávať telo a tiež na dobrý spánok. Môžeme načerpať duševnú silu a pripomenúť si svoje sny, aby sme sa v aktívnejších fázach mohli do nich pustiť.
Priemerná menštruácia sa končí po treťom až šiestom dni, keď sa nám zvýši hladina estrogénu a znova začneme pociťovať nárast energie a cítiť sa radostnejšie.
Dynamická fáza (7. – 13. deň)
„Prichádza najlepšie obdobie na naštartovanie aj tých najväčších zmien.“
Už v šiestom až deviatom dni vďaka opätovnému nárastu estrogénu naša tvár vyzerá symetrickejšie a o čosi viac nám žiari pleť. Zvýši sa testosterón a cítime sa na vrchole svojich síl. Táto fáza sa právom označuje za dynamickú. Máme rýchlejšie reakcie a zvládame lepšie akékoľvek projekty, ktoré vyžadujú sústredenie a rozhodnutia. Vracia sa nám fyzická sila a kreativita, ale aj vôľa a schopnosť doťahovať veci do konca. Je to výborný čas na to, aby sme sa chopili iniciatívy pri riešení a manažovaní akýchkoľvek úloh. Veľa vecí sa nám naraz zdá logických a jasných, veľké úlohy ľahké a rýchlo realizovateľné. Dobre tiež zvládame komunikáciu, vedieme a motivujeme iných.
Je to najlepšie obdobie na naštartovanie aj tých najväčších zmien.
V desiatom až trinástom dni počas ovulácie je na vrchole estrogén. V týchto dňoch sa cítime a aj vyzeráme najviac sexi a tiež prechádzame najplodnejším obdobím. Rýchlejšie dosahujeme intenzívnejšie orgazmy. Cítime sa optimisticky a máme väčšiu chuť sa socializovať. Je to výborný čas na trochu zábavy.
Expresívna fáza (14. – 20. deň)
„Sme otvorené svetu okolo nás.“
Okolo štrnásteho dňa naše neoplodnené vajíčko opúšťa vaječník a končí svoju púť rozpustením. V období ovulácie, ktorá sa hýbe okolo týchto dní, sme doslova všetkému otvorené – nielen svojej potenciálnej role matky, ale aj svetu okolo nás. Prijímame ľudí takých, akí sú, a pociťujeme empatiu – dokážeme sa viac rozdať. Keďže sme súcitnejšie a citlivejšie, je to dobré obdobie na investíciu do vzťahov, a skôr než vedenie tímu nám pôjde tímová práca.
V pätnástom až osemnástom dni sa nám úplne preprogramujú hormóny, čiže v porovnaní s predošlým týždňom sa nám okrem zosilnených emócií môže zdať, že sme pokojnejšie a máme pomalšie tempo.
V dňoch dvadsať až dvadsaťdva nám klesá hladina estrogénu, narastá testosterón a progesterón. V pokožke sa nahromadí excesívny olej, čo môže vyústiť do toho, že máme mastnejšiu a senzitívnejšiu pleť.
Tvorivá fáza (21. – 28. deň)
„V tomto období sme zručnejšie a veľa premýšľame o tom, čo robíme.“
Predmenštruačné obdobie je azda to najzatracovanejšie zo všetkých, keďže v dvadsiatom treťom až dvadsiatom piatom dni nám nárast progesterónu môže zapríčiniť plynatosť či pocit opuchnutosti a znížené libido. Strácame chuť či motiváciu dokončiť všetko, čo sme začali. Zároveň však tieto dni charakterizuje nárast kreativity.
V 26. až 28. dni sa dá dať predmenštruačným symptómom dobre na frak zvýšením sérotonínu, buď razantným cvičením, alebo čímkoľvek, čo nás rozosmeje a urobí nám radosť. Môžeme mať citlivejšie prsia a pociťovať v nich napätie. Vtedy pomáha, ak znížime prísun kofeínu, cukru a hydratujeme.
Sme v tomto období zručnejšie a veľa premýšľame o tom, čo robíme, prečo to robíme, jednoducho analyzujeme. Niekedy to môžeme trošku vyhrotiť a prepracovať sa do stavu úzkosti či strachu z toho, či niečo nerobíme zle, alebo vlastne či úplne všetko nerobíme zle. Je to v poriadku. Je dobré si v týchto dňoch pripomenúť, že sa máme rady a že všetko bude o pár dní v úplnom poriadku.
Koniec cyklu. A môžeme ísť na to celé odznova…
Strážená jazda na kolotoči
Počas mesiaca sa mení nielen hladina energie, ale aj apetít, potreba spánku, fyzickej blízkosti, prah bolesti, srdcový tep, kvalita zraku, citlivosť erotogénnych zón a schopnosť a ochota vyjednávať. U každej z nás je to však trochu iné.
Skvelý tip je zapisovanie si týchto nálad a premien do kalendára, alebo do jednej z mnohých aplikácií ako Clue, Period Calendar, Glow, Eve, My Cycles a podobne.
Čím viac faktorov budeme mať pod lupou, tým rýchlejšie budeme môcť svojmu telu a potenciálu dôverovať, možno až do takej miery, že si budeme vedieť naplánovať svoje aktivity a úlohy na optimálne obdobie. Čím lepšie sa spoznáme, tým lepšie sa týmto pozorovaním zladíme so svojím prirodzeným rytmom. Náš občas zacyklený život tak naberie celkom nový, dômyselný, a teda skvelý rozmer.