Stop prekurovaniu
Najlacnejším a možno aj prvým riešením, ako znížiť náklady na vykurovanie, je regulovanie teploty. Napríklad v spálni postačí 18 °C, v kúpeľni je ideálnych 24 °C a v obývačke o dva stupne menej. Každý teplotný stupeň smerom nadol znamená úsporu 6 %. Presunutím predmetov v blízkosti radiátorov či vyhrnutím závesu môžete ušetriť až 10 percent energií na kúrenie.
Vetrať musíme
Aj keď sa snažíme šetriť, vetrať musíme – robme to často, ale na krátky čas – nárazovo. Rýchla výmena vzduchu v miestnosti znamená oveľa menšiu tepelnú stratu, keďže steny v miestnosti nevychladnú.
Úniky cez okno
Práve cez okenné tabule uniká z bytu a domov najviac tepla. Až pätinu nákladov dokážete ušetriť zasklením lodžie. Pomôcť si môžete aj zaizolovaním starých okien či utesnením dverí. Ak máte staršie dvojité okná, na úvod aspoň utesnite vonkajšie okno a vymeňte aspoň sklo vo vnútornom okne za izolačné dvojsklo. V prípade dverí vymeňte prah za vyšší a do rámu dverí nalepte penové alebo gumené tesnenie. Na spodnú hranu dverí zase prilepte tesniacu lištu s kefkou.
Meluzína v komíne
Moderný kotol vám síce zaistí až 30 % úsporu, stojí však aj 2 000 eur. Na dome alebo chalupe sa môžete vynájsť inštaláciou komínového nadstavca. Aj on vám vie ušetriť približne 30 % nákladov na vykurovanie, ale jeho cena sa pritom pohybuje okolo 120 eur. Nezabudnite vykurovacie telesá odvzdušniť, pretože vzduchový vankúš zabraňuje cirkulácii tepla vo vykurovacom telese.
Po západe slnka
Večer stiahnite rolety, zatiahnite závesy, zatvorte okná. Ak máte za radiátormi len tenkú stenu, dajte na tieto miesta izolačný materiál. Fólie vyžarujú teplo späť dovnútra miestnosti a nedovolia, aby unikalo cez stenu. Odklopené žalúzie na okne bránia prístupu tepla ku sklu, tvorí sa tam však vrstvička studeného vzduchu, kde sa potom zráža vlhký vzduch a okná sú zarosené. Plesne sa tvoria najčastejšie v rohoch a v priestore za nábytkom. Ideálnou prevenciou je teda nábytok od steny odsunúť a častejšie vetrať, a to aj v zime.