Miestnosťou sa ozýva prenikavý bzukot. Tetovač sa skláňa nad ramenom zákazníka a sústredene naň kreslí vybraný obrázok. Do kože tetovaného preniká niekoľko 0,3 mm tenkých ihiel – rýchlosťou 50-krát za sekundu. Vpich za vpichom zanáša prístroj atrament približne dva milimetre hlboko do kože. Po hodine a 150-tisíc bodnutiach sa práca pre tetovača skončila, ale pre telo zákazníka sa práve začala. A bude trvať do konca jeho života. Na štvorcový centimeter kože má v tele asi miligram atramentu. Prvou reakciou imunitného systému je rozsiahly zápal, ktorý sa prejavuje začervenaním kože. Nečakane sa v nej objavila cudzorodá látka, ktorej sa chce telo automaticky zbaviť – tak rýchlo, ako je to len možné.

 

Potetovaný mozog?

Vedci boli dlho presvedčení, že tetovací pigment preniká do kožných buniek označovaných ako fibroblasty a tam už zostane do konca života. Nedávno však prišli na to, že na tetovanie reagujú bunky imunitného systému zvané makrofágy. Pokúšajú sa cudzorodé farbivo zlikvidovať, ako to robia s mikróbmi prenikajúcimi do tela cez kožu pri infekciách. Dokážu však transportovať len tie najmenšie častice. Podľa nemeckého Spolkového útvaru pre hodnotenie rizík, v ktorom skúmali možné zdravotné dôsledky tetovania, do 42 dní tak môže byť až 30 percent pigmentov odplavených do iných častí tela. Tieto nanočastice sa dostávajú do celého tela – napríklad do pečene, obličiek alebo mozgu. Takže to, čo malo zdobiť kožu, môže nájsť druhý domov pod našou lebkou. Dôkaz takéhoto putovania pigmentov vidí každý patológ na pitevnom stole: lymfatické uzliny v blízkosti tetovania sú zafarbené jeho dominantnou farbou. Takže nachádzajú červenú, zelenú alebo čiernu verziu týchto v skutočnosti bielych filtračných staníc nášho tela. Väčšie častice pigmentu makrofágy nedokážu odplaviť, samy sa nimi zafarbia, a keď odumrú, atrament uvoľnia a na ich miesto nastúpia nové bunky. Vďaka tomuto procesu zostáva tetovanie trvalo na svojom mieste.

Neoverené farby prinášajú riziká

Zatiaľ čo u kozmetických prípravkov a liečiv sú pred ich schválením požadované rozsiahle testy, pre tetovacie atramenty to neplatí. Ich škodlivosť bola preverená iba v kozmetických testoch – teda pri aplikácii na kožu. Čo spôsobujú priamo v tele, to je zatiaľ predmetom výskumu. Počet ľudí, ktorí sa nechávajú tetovať, neustále rastie. Veď v Európe je tetovaný každý štvrtý človek mladší ako 30 rokov. Je medzi nimi aj mnoho celebrít, čo fanúšikovia tetovania považujú za dôkaz neškodnosti tohto spôsobu zdobenia tela. A skutočne – dodnes nebol tetovaniu pripísaný ani jediný prípad rakoviny, vzhľadom na to, že sa vo veľkých zdravotných prieskumoch zatiaľ nezisťovalo, či je niekto tetovaný, alebo nie. Iné dotazníky však ukazujú, že asi deväť percent tetovaných má trvalé zdravotné problémy – skutočné číslo je asi ešte vyššie, pretože mnohí sa ostýchajú s tým priznať. Najčastejším problémom sú alergie, ktoré sa objavujú až po niekoľkých mesiacoch alebo dokonca rokoch po tetovaní. Pigmenty totiž obsahujú zlúčeniny chrómu (zelená), kobaltu (modrá), kadmia (žltá) alebo ortuti (červená), čo sú známe alergény. Nanočastice oxidu titaničitého môžu vytvárať v lymfatických dráhach prekážky a brániť tým ich správnemu fungovaniu. Následkom toho je telo náchylnejšie na infekcie.

Slnko ako nepriateľ

Hoci sa výrobcovia moderných atramentov snažia vyhýbať ťažkým kovom, nedokážu ich celkom eliminovať: hnedé pigmenty bývajú často kontaminované niklom – teda ťažkým kovom, považovaným za najčastejšiu príčinu kontaktných alergií. Väčšina alergií však dodnes vzniká na červenú – a práve táto farba má ešte ďalšiu slabinu: slnečné svetlo. UV žiarenie štiepi určité pigmenty. Blednutie obrázka alebo svrbenie na koži sú neškodnými následkami, vznik bunkových poškodení a rakovinotvorných látok už ťažšími. Okrem toho – napriek ubezpečovaniu o sterilnosti – podľa rôznych prieskumov je každý desiaty zásobník atramentu kontaminovaný baktériami. Podľa prieskumov má približne jeden z piatich tetovaných zdravotné problémy spojené so slnkom, ktoré sa dajú zmierniť len pomocou silných opaľovacích prípravkov. Niekedy však nepomôže ani to: tvoria sa zdureniny a pretrvávajúce zápaly. V ťažkých prípadoch musí lekár postihnuté časti pokožky kompletne chirurgicky odstrániť.

 

Sadze pod kožou

Pri bližšom skúmaní nie je veľký alergický potenciál nijako prekvapujúci, lebo používané pigmenty nepochádzajú z farmaceutických laboratórií alebo od kozmetických firiem, ale z priemyselnej výroby. Čierny sa napríklad skladá zo spálených chemikálií – v princípe teda z rovnakých sadzí, akými sú farbené aj pneumatiky áut. Farebné pigmenty boli vyvinuté na rôzne účely: autolaky, nábytok, riady, tonery do tlačiarní alebo textílie – nie však na použitie vnútri ľudského tela. Výrobcovia ich na tento účel nikdy neuvoľnili. Ak uvažujete nad tetovaním, majte preto na pamäti, že s prvým pichnutím ihly sa začína biochemický proces, ktorý bude zamestnávať váš organizmus po zvyšok života.

Tetovanie si treba dobre rozmyslieť, pretože sa ho už nikdy nezbavíte – je rozhodnutím na celý život.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.